StoryEditor

Emerytura rolnicza - czy wniosek trzeba składać osobiście?

Czy w przypadku, kiedy jeden z małżonków chce ubiegać się o emeryturę rolniczą, ale nie może zjawić się osobiście, aby złożyć wniosek, to czy może zrobić to druga osoba?
12.11.2023., 09:55h

Wniosek o emeryturę rolniczą

Pytanie Czytelnika: Mój mąż aktualnie pracuje za granicą w Niemczech. Wcześniej był ubezpieczony przez 25 lat w KRUS. W tym roku kończy 65 lat. Chciałby ubiegać się o emeryturę rolniczą, ale nie może przyjechać do Polski i osobiście złożyć wniosku. Czy mogę to zrobić za niego?

Zobacz także: Rolnik dwuzawodowiec: Odpowiedzialność majątkowa wobec pracodawcy

Odpowiedź eksperta KRUS: Zgodnie z przepisami ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2023 r., poz. 208 ze zm.), prawo do świadczeń z ubezpieczenia ustala się na wniosek osoby zainteresowanej albo innej osoby mającej interes prawny w ustaleniu tego prawa (np. przez pełnomocnika).

Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 03:24