StoryEditor

Jesteś na KRUS i prowadzisz działalność gospodarczą? Pamiętaj o ważnym obowiązku!

W Polsce jest spora grupa rolników, którzy są ubezpieczeni w KRUS i jednocześnie prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Jest to możliwe, ale trzeba pamiętać o ograniczeniach i obowiązkach z tym związanych. Termin realizacji niektórych z nich mija 31 maja br.!
27.05.2024., 11:26h

Aktualnie obowiązujące przepisy pozwalają rolnikom ubezpieczonym w KRUS prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą. Kluczowe jest jednak nieprzekroczenie kwoty granicznej dochodów z tej działalności oraz złożenia w KRUS stosownych dokumentów do 31 maja każdego roku. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi.

Kiedy można zostać w KRUS prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą?

Zgodnie z przepisami art. 5a ustawy z dnia 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U z 2024 r. poz. 90) rolnik lub domownik kontynuujący podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy przy równoczesnym prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej (współpracy przy prowadzeniu tej działalności) ma obowiązek złożenia w KRUS do 31 maja każdego roku podatkowego zaświadczenia z urzędu skarbowego albo oświadczenia, że kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczyła rocznej kwoty granicznej.

Jaka jest wysokość kwoty granicznej za 2023 rok?

Wysokość kwoty granicznej za rok 2023 wynosi 4.088 zł. Przekroczenie obowiązującej kwoty granicznej ...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 18:43