StoryEditor

Wypłata renty w części składkowej. Kiedy obowiązuje zawieszenie części uzupełniającej rentę?

Naszemu Czytelnikowi po przyznaniu emerytury rolniczej, KRUS zawiesiła małżonce wypłatę części uzupełniającej renty. Aktualnie wypłacana jest jej renta w części składkowej i to kwartalnie. Czy dopóki rolnik nie zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej, to żona będzie miała zawieszoną część uzupełniającą renty?
spec. KRUS Ewa Jaworska-Spicak
18.12.2023., 11:19h

Wypłata renty w części składkowej

Pytanie Czytelnika: Żona pobiera z KRUS rentę stałą z tytułu niezdolności do pracy. Przez kilka lat pobierała rentę rolniczą okresową. Nikt z pracowników KRUS nie poinformował jej wtedy, że może w czasie pobierania renty okresowej złożyć wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym. Gdy ukończyła 60 lat i chciała, aby KRUS zamieniła jej rentę stałą na emeryturę rolniczą, okazało się, że zabrakło jej 1,8 miesiąca do 25 lat podlegania wyłącznie ubezpieczeniu społecznemu rolników. Dopóki podlegałem ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, oddział regionalny KRUS wypłacał jej rentę w pełnej wysokości. Gdy jednak przepisy zostały znowelizowane i zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej nie było już warunkiem koniecznym do wypłaty części uzupełniającej emerytury rolniczej, wystąpiłem z wnioskiem o emeryturę rolniczą do KRUS, bo ukończyłem 65 lat. Niestety, po przyznaniu mi emerytury rolniczej KRUS zawiesiła mojej żonie wypłatę części uzupełniającej renty. Aktualnie wypłacana jest jej renta w części składkowej i to kwartalnie. Czy dopóki nie zaprzestanę prowadzenia działalności rolniczej (a jestem jedynym właścicielem), żona będzie miała zawieszoną część uzupełniającą renty? Stan zdrowia pozwala mi pracować w gospodarstwie rolnym i teraz, gdy mogę pobierać emeryturę rolniczą w pełnej wysokości, nie chcę wyzbywać się gospodarstwa.

Zobacz także: Zwłoka w opłacie składki na ubezpieczenie - czy KRUS nalicza odsetki?

Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
spec. KRUS Ewa Jaworska-Spicakspec. KRUS Ewa Jaworska-Spicak
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 16:40