StoryEditor

Zasiłek opiekuńczy z KRUS przedłużony, ale tylko do 3 maja

Okres wypłaty zasiłków opiekuńczych dla rolników został wydłużony do 3 maja 2020 roku – poinformowało ministerstwo rolnictwa. Po tym okresie najprawdopodobniej zostaną uruchomione formy opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym i klas 1-3. O szczegółach rząd ma poinformować w tym tygodniu.
27.04.2020., 11:04h

Termin wydłużony do 3 maja

W związku z trwającą epidemią koronawirusa placówki edukacyjne pozostaną zamknięte przynajmniej do 24 maja. 

Rolnicy i domownicy, którzy opiekują się dziećmi z tytułu zamknięcia szkół, zakładów opiekuńczo-wychowawczych i placówek oświatowych mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy.

Okres wypłaty został wydłużony do 3 maja 2020 roku.

- Będzie on wypłacany przez okres na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły oraz inne placówki lub w związku z brakiem możliwości sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych.– poinformował dziś resort rolnictwa.

A co po 3 maja?

Skoro szkoły mają zostać zamknięte co najmniej do 24 maja, dlaczego okres wypłaty zasiłku został przedłużony tylko do 3 maja? A co z pozostałymi trzema tygodniami? Premier Mateusz Morawiecki odpowiadając na to pytanie podczas konferencji prasowej, poinformował, że w tym tygodniu przedstawi sposób umożliwienia opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym i klas 1-3. 

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje z tytułu opieki nad dzieckiem:
  • w wieku do ukończenia 8 lat,
  • legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat,
  • legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
KRUS zaznacza, że z zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać zarówno rodzice, którym taki zasiłek został przyznany z tytułu wcześniejszej opieki nad dzieckiem, jak i rodzice, którzy wystąpią z wnioskiem po raz pierwszy.

Skąd pobrać wniosek?

Zasiłek opiekuńczy przyznawany jest na wniosek. Można go pobrać TUTAJ.
- Jeżeli w złożonym przed 24 kwietnia 2020 r. wniosku o zasiłek opiekuńczy wskazano okres opieki nad dzieckiem po 26 kwietnia 2020 r. i spełnione zostały pozostałe warunki niezbędne do uzyskania prawa do tego zasiłku, to prawo do tego zasiłku zostanie przyznane na cały wskazany okres opieki (nie dłużej niż do 3 maja br.). – wyjaśnia KRUS.

Więcej informacji udziela KRUS

Kasa uruchomiła specjalną infolinię, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat zasiłków opiekuńczych dla ubezpieczonych w KRUS. Numer infolinii 22 290 35 06, czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.00.
Szczegółowe informacje na temat zasiłków opiekuńczych dostępne są także na stronie internetowej KRUS: www.krus.gov.pl

ksz, fot. pixabay.com

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. maj 2024 18:49