StoryEditor

Krajowa Grupa Spożywcza: odwołano prezesa i wiceprezesów. Co było przyczyną?

  Część zarządu Krajowej Grupy Spożywczej, na czele z prezesem, zostało odwołana. Nieoficjalnie mówi się, że to efekt złej sytuacji na rynku zbóż oraz zakupu 100 tys. ton nawozów w szczycie cenowym. Firma szuka teraz następców odwołanych prezesów.
15.03.2023., 10:03h

Dotychczas zarząd Krajowej Grupy Spożywczej składał się z 6 osób:

  •      Jan Wernicki - Prezes Zarządu
  •      Piotr Błażewicz - Członek Zarządu
  •     Tomasz Nowakowski - Członek Zarządu
  •   Tomasz Olenderek - Członek Zarządu
  •     Tomasz Rega - Członek Zarządu
  •    Zdzisław Salus - Członek Zarządu

7 marca 2023 roku Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej odwołała prezesa Jana Wernickiego oraz dwóch wiceprezesów Tomasza Nowakowskiego i Piotra Błażewicza.

Obowiązki prezesa firmy pełni obecnie Tomasz Rega.

Jakie przyczyny zmian w zarządzie KGS?

Jak informuje Dziennik Wschodni czystki w zarządzie spółki są wynikiem m.in. wpadki z zakupem ponad 100 tysięcy ton nawozów. Nabywano je jesienią 2022 w szczycie cenowym, a niedługo po tym ceny zaczęły gwałtownie spadać.

Sytuacja na rynku zbożowym w Polsce również nie jest najlepsza. W magazynach Elewarru ziarna jest bardzo dużo, ceny lecą w dół, a niezadowolenie polskich rolników i związane z tym protesty wywołuje napływ taniej pszenicy z Ukrainy.

Nieoficjalnie Dziennik Wschodni pisze, że odwołanie Nowakowskiego i Błażewicza to konsekwencja tego, że sprzeciwiali się forsowanym przez ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka niekorzystnym dla KGS pomysłom zakupu działającej w Suchodołach niedaleko Krasnegostawu spółki SCF Natural należącej do puławskich Azotów i zajmującej się przetwórstwem chmielu.

Rusza konkurs na stanowiska w KGS

Na stronach KGS ukazały się już ogłoszenia Rady Nadzorczej w sprawie postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko:

  •   Prezesa Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A.,
  •   Członka Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A. odpowiedzialnego za obszar rozwoju Grupy Kapitałowej
  •   Członka Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A. odpowiedzialnego za obszar surowcowy Spółki.

Otwarcie zgłoszeń nastąpi w dniu 24 marca 2023 roku. Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami spełniającymi wymogi formalne zostaną przeprowadzone w terminie do dnia 30 marca 2023 roku.

Rada prezydencka o KGS

Tymczasem dotychczasową działalność Krajowej Grupy Spożywczej (KGS) oraz plany spółki na przyszłość już dzisiaj będzie omawiać Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Jak przypomniał jej szef Jan Krzysztof Ardanowski KGS miała ustabilizować najbardziej wrażliwe rynki: zbóż, owoców, owoców miękkich.

wk
Fot. archiwum TAP

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 16:44