StoryEditor

Rejestracja zakładu drobiu od jednej sztuki. Będą zmiany!

  Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała o pilne zmiany w przepisach ustawy z 4 listopada 2022 r., które mówią o tym, że każdy właściciel drobiu musiałby się zarejestrować jako zakład produkcyjny w ARiMR. Przepisy są absurdalne, a komentarze internautów bezcenne. 
16.02.2023., 12:02h

Wiktor Szmulewicz, prezes KRiR zwrócił się do Henryka Kowalczyka, mistra rolnictwa o pilną zmianę przepisów ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, która wprowadziła nowe zasady w zgłaszaniu zwierząt i zakładów. Otóż, od wejścia w życie przepisów każdy właściciel drobiu, nawet ci którzy nie mają zarejestrowanego gospodarstwa rolnego musieliby zarejestrować się jako „zakład produkcji drobiu”.

W związku z nową ustawą o identyfikacji i rejestracji zwierząt, powstała konieczność rozszerzenia komputerowej bazy danych prowadzonej przez ARiMR o nowe typy działalności oraz ich rodzaje.

Typy działalności oraz ich rodzaje możliwe do zgłoszenia (podlegające zgłoszeniu) to:

1. siedziba stada to miejsce, w którym:

• prowadzi się chów, hodowlę lub wypas zwierząt,

• prowadzi się miejsce gromadzenia zwierząt,

• organizuje się targi, wystawy, pokazy lub konkursy zwierząt,

• prowadzi się cyrk objazdowy,

• prowadzi się grupę tresowanych zwierząt,

• prowadzi się obrót zwierzętami, pośrednictwo w tym obrocie lub skup zwierząt,

• dokonuje się uboju zwierząt pochodzących z innych siedzib stada w celu produkcji

mięsa na użytek własny,

2. rzeźnia,

3. zakład drobiu,

• zakład hodowli zarodowej

• zakład reprodukcyjny

• zakład hodowli kur niosek

• zakład wylęgu drobiu

• zakład odchowu drobiu

• zakład hodowli drobiu rzeźnego

chów przydomowy

• inne

4. zakład przetwórczy / spalarnia

Dla każdego rodzaju działalności będzie nadawany odrębny numer. Każdy rodzaj działalności dla typu „Zakład drobiu” musi posiadać numer zatwierdzenia wydawany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Bez tego numeru niemożliwe będzie zarejestrowanie zakładu drobiu w aplikacji IRZplus. Zatem, przed złożeniem Zgłoszenia działalności dla zakładu drobiu w BP ARiMR należy uzyskać od Powiatowego Lekarza Weterynarii w/w numer.

Kolejne wymagania

Zapis ten jest absurdalny. Ciekawe, czy oprócz zgłoszenia zakładu, należałoby ARiMR informować o wyrejestrowaniu drobiu już w piątek, bo w niedzielę będzie rosół albo pieczona gęś, a może przyczyną zniknięcia jednej kury był... lis.

- Przez nadgorliwość urzędników niedługo komukolwiek odechce się produkować żywności na własne potrzeby - komentują internauci. Od momentu publikacji przepisów w mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja, a rolnicy mają już naprawdę dość. „Najpierw świnie teraz drób!”, „Zakażcie wszystkiego, będziemy niedługo jeść ukraińskie kurczaki i hiszpańskie świnie” – takie komentarze czytamy pod informacjami o zmianie przepisów.

- Myślę że to kolejny etap likwidacji prawdziwego rolnictwa w Polsce. Z hodowlą świń poszło gładko pod przykrywką ASF, teraz biorą się za drób. Już się nie kupi prawdziwej wieprzowiny, za chwilę o jajku i mięsie drobiowym nie będzie mowy. Zastanawiam się czemu miastowi przeciw tym przepisom nie protestują – komentował jeden z użytkowników Facebooka.

Ale do śmiechu nie jest na pewno osobom starszym, które z Internetu nie korzystają i chcą żeby dzieci i wnuki zjadły coś dobrego na niedzielny obiad. Słysząc o zmianach są w szoku. 

- Gdzie zarejestrować? Pani chyba zwariowała. Może jeszcze obrączki im zakładać na nogi, albo kolczyki w grzebieniu i jak zabijesz na rosół, albo pies zagryzie to trzeba jechać oddawać? Moja matka i babka się w grobie przekręca, jak patrzy na to z góry, co tu się dzieje. A robale to będzie można jeść? Świat staje na głowie – mówi właścicielka kur i brojlerów na własny użytek.

Od marca ubiegłego roku posiadacze drobiu mają obowiązek zgłosić posiadanie drobiu do PIW i to w zupełności wystarczy w sytuacji wystąpienia ewentualnego ogniska grypy ptaków.

KRIR interweniuje

- Osoby utrzymujące drób przyzagrodowo powinny być zwolnione z obowiązku rejestracji zakładu drobiu w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wprowadzenie obowiązku rejestracji „zakładu drobiu” niezależnie od posiadanej liczby drobiu jest dużym zaskoczeniem i wydaje się absurdalne. Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/429, które wymaga rejestracji zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, w tym drób, odstępstwa od tego obowiązku są możliwe w przypadku zakładów stwarzających nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.

Zwolnienie osób utrzymujących drób przyzagrodowo z tego obowiązku jest uzasadnione ze względu na fakt, że utrzymywanie drobiu w małych ilościach we własnych gospodarstwach rolnych czy przy domostwach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zwierząt ani zdrowia publicznego. Takie działania pozwolą na uwolnienie rolników od dodatkowych obciążeń administracyjnych i pozwolą skupić się na głównych działaniach związanych z prowadzeniem swoich gospodarstw – czytamy na stronie Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Będą jednak zmiany w tym zakresie

Postanowiliśmy zapytać resort rolnictwa i ARiMR czy zamierza zmienić ten zapis. Właśnie otrzymaliśmy satysfakcjonującą odpowiedź, jednak bez szczegółów dotyczących zmian.

- Uprzejmie informujemy, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi prace związane ze zmianą przepisów dotyczących rejestracji zakładów drobiu w zakresie odstępstwa od rejestracji niektórych podmiotów utrzymujących ptactwo – czytamy w odpowiedzi.

Aktualizacja 17.02.2023 - wstrzymać się z rejestracją!

MRIRW zareagowało na apel Izby Rolniczej i 17.02.2023 podało w komunikacie na swojej stronie, że nie ma konieczności zgłaszania drobiu utrzymywanego na własny użytek ani w PIW, ani w ARiMR. 

- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia. Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1345 2022/1345 z dnia 1 sierpnia 2022 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do rejestracji i zatwierdzania zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, a także pobierania, produkcji, przetwarzania lub przechowywania materiału biologicznego. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nakłada na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) obowiązek rejestracji. W drodze odstępstwa państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło prace legislacyjne, aby odstępstwo od przepisów unijnych mogło być zastosowane na gruncie krajowym. Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji. Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu - informuje MRiRW. 


Oprac. dkol na podst. KRIR/FB/MRiRW

Fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 23:10