StoryEditor

W Kętrzynie powstanie największa tłocznia rzepaku. Kto zyska?

  W Kętrzynie w woj. warmińsko-mazurskim odbyła się konferencja prasowa, na której ogłoszono nową inwestycję Grupy Orlen. Ile gospodarstw skorzysta?
22.09.2023., 14:09h

Z zapowiedzi resortu rolnictwa wynika, że Orlen wybuduje w Kętrzynie tłocznię rzepaku, która będzie w stanie produkować nawet 200 tys. ton oleju rocznie. Olej będzie wykorzystywany do produkcji biopaliw.

- Tłocznia będzie przetwarzać rocznie aż 0,5 mln ton rzepaku, co stanowi aż 42% produkcji z trzech województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego – podaje resort rolnictwa. Według ministra Telusa 500 tysięcy ton produkuje około 20 tysięcy gospodarstw, które skorzystają z tej inwestycji. Robert Telus podczas konferencji zaznaczył, że ostatnie lata pokazały jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne.

- W Kętrzynie rozpoczynamy budowę nowoczesnej tłoczni oleju rzepakowego, wykorzystywanego w produkcji niskoemisyjnych biopaliw. Zakład będzie przerabiał 500 tysięcy ton rzepaku rocznie, czyli 1/7 krajowej produkcji tego surowca. Wybór lokalizacji uwzględniał duży potencjał rolnictwa w tym regionie. Realizując cele biznesowe i środowiskowe, tworzymy jednocześnie warunki do długofalowej współpracy z polskimi rolnikami, gwarantując im stały odbiór ich produktów – poinformował Daniel Obajtek.

Sytuacja na rynku rzepaku

Ceny rzepaku w skupach straszą, rolnicy narzekają, że przy obecnych notowaniach sporo dołożyli do produkcji. Wśród handlowców ceny skupu rzepaku praktycznie się nie zmieniły, firmy skupowe proponują 1650–1850 zł/t. Zobacz najnowsze ceny, które proponują zakłady tłuszczowe w kraju. 

oprac. dkol na podst. gov.pl
Fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 20:58