StoryEditor

Ekoschematy: Od ilu hektarów rolnika obowiązuje zmianowanie upraw?

Wielu spośród wnioskodawców o przyznanie dopłat bezpośrednich to właściciele gospodarstw liczących do 10 ha powierzchni. Jakie są ich obowiązki w świetle nowych dopłat? Czy obowiązują ich takie same zasady jak gospodarstw powyżej 10 ha? Podczas naszego ostatniego webinarium pojawiły się pytania o wymagania stawiane małych gospodarstwom rolnym.

Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie o obowiązek zmianowania upraw w gospodarstwie. Pytanie brzmiało: Czy mając 11 ha PEG (Powierzchni Ewidencji Gospodarczej), w tym 2 ha TUZ obowiązuje mnie zmianowanie?

Zmianowanie powyżej 10 ha gruntów ornych


W tym przypadku odpowiedź jest bardzo prosta.

- Zmianowanie wymagane jest w gospodarstwach o powierzchni przekraczającej 10 ha gruntów ornych. W tym wypadku więc nie jest wymagane - tłumaczył Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu.

Kwestię zmianowania upraw reguluje norma dobrej kultury rolnej GAEC 7, która będzie obowiązywać od 2024 roku.

Czym są normy GAEC?

Normy GAEC to normy dobrej kultury rolnej i ich nowe ramy zostały ustanowione  w drodze stosownych rozporządzeń. Doskonale ich wpływ na nowe dopłaty od 2023 roku wyjaśnił nasze ekspert Grzegorz Ignaczewski w jednym z ostatnich odcinków programu "Rolniczy temat".

- Jeżeli chodzi o zbiór norm GAEC (mamy ich 9) to są one częścią tzw. wymogów warunkowości, czyli zestawu wymagań, które każde gospodarstwo musi spełnić żeby ot...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 18:35