StoryEditor

Pomoc COVID-19: Rolnicy będą protestować

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapowiedziała na 9. września rozpoczęcie naboru wniosków o przyznanie pomocy gospodarstwom rolnym, które ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa, a niektórzy rolnicy zapowiadają w tym samym czasie protesty. Powodem jest pominięcie niektórych grup hodowców zwierząt gospodarskich.
04.09.2020., 14:09h
Pominięci w tzw. pomocy covidowej są m. in. producenci świń w cyklu otwartym, a ponieśli oni duże straty, zwłaszcza w pierwszych miesiącach pandemii koronawirusa. Jak informuje portal e-piotrkow.pl, protestować będą rolnicy z powiatu piotrkowskiego z gmin: Grabica, Moszczenica i Czarnocin zrzeszeni w Izbie Rolniczej i NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych.

Organizatorzy zapowiadają, że protesty będą punktowe, niezbyt liczne i zostaną przeprowadzone na drogach w taki sposób, aby nie powodować dużych utrudnień w ruchu drogowym.

W poniedziałek 7. września ma dojść do spotkania przedstawicieli rządu z rolnikami w celu omówienia trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej. Wtedy też poruszony zostanie temat pominięcia niektórych producentów świń w planowanej do uruchomienia pomocy z ARiMR.

Do naszej redakcji zgłaszają się także także producenci gęsi i kaczek. Wprawdzie zapowiadana pomoc będzie przysługiwała producentom gęsi rzeźnych, ale pominie za to producentów gęsi na jaja . Natomiast całkowicie pominięci w przepisach przyznających specjalne wsparcie z powodu COVID-19 zostali producenci kaczek.

Rządowe wsparcie dla rolników poszkodowanych w wyniku negatywnych skutków pandemii koronawirusa dla rynków rolnych było bardzo oczekiwane, stąd wiele rozczarowań wśród tych hodowców, którzy zostali w przepisach pominięci.

bcz

Fot. poglądowe, archiwum
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 09:17