Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Ugory na pasze i żywność - jest zgoda KE na odstępstwo! Zobacz, co można i jak wykorzystać!

Obrazek

Wiele państw członkowskich w obawie o bezpieczeństwo żywnościowe Europy apelowała o rezygnację z zakazu wykorzystania ugorów na potrzeby paszowe i żywnościowe. Udało się! Jakie będą zasady użytkowania tych gruntów?

Dorota Kolasińska21 marca 2022, 14:58
- Rolnicy będą mogli w roku 2022 prowadzić na ugorach produkcję w ramach zazielenienia. Na wniosek Polski i innych państw członkowskich Komisja Europejska przygotowała projekt decyzji umożliwiającej rolnikom w Polsce skorzystanie z odstępstwa od zakazu - poinformował resort rolnictwa. Już kilka tygodni temu wspominał o tym Henryk Kowalczyk, m.in. podczas VII Forum Wołowiny w Warszawie. 

- Jeśli chodzi o ministrów rolnictwa krajów Unii Europejskiej, to każdy dba o swoje zabezpieczenie. Każdy kraj tworzy rezerwy strategiczne, biorąc pod uwagę zwiększone potrzeby żywnościowe, szczególnie tych krajów graniczących z Ukrainą, gdy mają dużą ilość uchodźców tak jak Polska, Słowacja, Węgry czy Rumunia. W tym momencie nadwyżki żywności w Europie przynajmniej do końca sezonu są tak duże, że właściwie jesteśmy w stanie wyżywić wiele milionów osób i tu problemu nie ma. Wszyscy oczywiście zastanawiają się, jak produkować więcej żywności, w przyszłym sezonie. Biorąc pod uwagę niebezpieczeństwo braku zasiewu pól na Ukrainie to jest w tej chwili chyba najistotniejszy problem. Musimy zadbać o to żeby każdy hektar był zagospodarowany w Unii Europejskiej, żebyśmy mieli plony. Już wystąpiłem do Komisji Europejskiej, aby na ten czas zrezygnować z wyłączenia w produkcji rolnej tego zapisu o 4-proc. odłogowania. Uważam, że rzeczą nieodpowiedzialną jest wyłączanie gruntów z produkcji rolnej. Ponadto należy zastanowić się też nad przesunięciem terminu redukcji zużycia nawozów czy redukcji zużycia środków ochrony roślin bo to są te elementy, które wpływają na wielkość plonów – mówił na konferencji minister rolnictwa. 

Jakie zasady wykorzystania ugorów?

Zgodnie z projektem rozporządzenia Komisji Europejskiej ugory będzie można wykorzystać do produkcji żywności i pasz. Powodem odstępstwa jest potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w UE w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Decyzja KE umożliwi wdrożenie przepisów krajowych, które pozwolą na uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw lub za obszary proekologiczne EFA, nawet jeśli na takich gruntach będzie miał miejsce wypas, zbiór w celu produkcyjnym lub uprawa. Jednym z ważniejszych zapisów jest to, że na ugorach objętych odstępstwem w ramach obszarów EFA będzie można stosować środki ochrony roślin. Trzeba pamiętać, że odstępstwo to nie obejmuje ugorów z roślinami miododajnymi uznawanymi za EFA.

- Publikacja decyzji Komisji jest przewidziana w przyszłym tygodniu. W MRiRW trwają prace mające na celu wdrożenie decyzji do przepisów krajowych - podaje resort rolnictwa. Zatem czekamy na rozporządzenie i szczegóły, będziemy informować na bieżąco. 

oprac. dkol na podst. MRiRW
fot. materiały firmowePicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)