StoryEditor

Zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej po 2020 roku

Wraz z początkiem stycznia br.  Holandia objęła prezydencję w Unii Europejskiej. To oznacza, że Holendrzy rozpoczną teraz na forum UE dyskusję o zmianach, które powinny nastąpić we Wspólnej Polityce Rolnej po 2020 roku.
11.01.2016., 12:01h

Zgodnie z ustaleniami państw członkowskich konsultacje z poszczególnymi krajami UE będą trwały do listopada br. Holendrzy rozpoczną te rozmowy, Słowacja, która obejmie prezydencję w lipcu br., będzie je kontynuować, a sporządzenie wniosków końcowych przypadnie Malcie, które obejmie stery UE w styczniu 2017 roku. Podobne "trio prezydenckie" pracowało w 2009, gdy po pierwszym roku wdrażania perspektywy 2007-2013, omawiano z krajami członkowskimi jej mocne i słabe strony.

Czego można się spodziewać po planowanych przez Holendrów i Słowaków debatach? Z pewnością wielu zmian. Francuski eurodeputowany Eric Andrieu mówił ostatnio na forum Parlamentu Europejskiego, że Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku będzie potrzebowała gruntownych przemian, by odpowiedzieć na nowe wyzwania, które stają przed europejskim rolnictwem. Natomiast holenderski minister ds. rolnictwa i środowiska Martijn van Dam uważa, że trzeba dyskutować pzrede wszystkim o zmianach w przepisach dotyczących rolnictwa ekologicznego, weterynarii oraz warunków fitosanitarnych.

Warto przypomnieć, że na forum UE toczyć się będzie w najbliższym czasie dyskusja o zmianach w nowym systemie deklarowania, naliczania i wypłacania płatności bezpośrednich zgodnie z wymogami greeningu. Komisarz ds. rolnictwa Phill Hogan zwrócił się z apelem do państw członkowski UE o przekazywanie uwag w ramach konsultacji społecznych. KE chce zebrać wszystkie opinie i dokonać niezbędnych zmian w tym polityce zazielenienia.  bcz

Fot. Sierszeńska

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 06:22