StoryEditor

Czy już można składać wnioski o wakacje kredytowe?

W połowie maja powróciły wakacje kredytowe. Od 1 czerwca kredytobiorcy będą mogli zawieszać spłaty rat kredytu, by skorzystać z większej swobody finansowej. Jakie grupy kredytobiorców zostały wykluczone z tej możliwości?
22.05.2024., 13:00h

Spis treści:

Wakacje kredytowe – a co to takiego?

Wakacje kredytowe 2024 – ważne terminy

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych 2024? 

Wakacje kredytowe – limity

 

Już teraz można składać wnioski o wakacje kredytowe. Odpowiednie dokumenty należy złożyć do banku, w którym został zaciągnięty kredyt –​ pisemnie lub przez bankowość elektroniczną.​

Wakacje kredytowe – a co to takiego? 

Wakacje kredytowe to wsparcie finansowe dla osób, które zdecydowały się na kredyt, aby zakupić mieszkanie lub dom, jednak spłaty okazały się dla nich zbyt wielkim obciążeniem. Wakacje kredytowe mają ich wspomóc w przysłowiowym stanięciu na nogach. Dzięki chwilowemu zawieszeniu rat są w stanie uzupełnić swój budżet w najbardziej newralgicznym czasie w roku. 

image
Wakacje kredytowe
FOTO: Envato Elements

Wakacje kredytowe 2024 – ważne terminy

W tym roku będzie można zawiesić spłatę rat kredytów hipotecznych czterokrotnie: dwa razy w okresie 1 czerwca – 31 sierpnia i dwukrotnie pomiędzy 1 września a 31 grudnia. Ministerstwo Finansów szacuje, że w tym roku z tej formy wsparcia skorzysta 562 tys. kredytobiorców. 

Przeczytaj także: Kiedy trzeba zapłacić podatek od prezentu na komunię?

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych 2024? 

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej gov.pl wiemy, że program wakacji kredytowych skierowany jest do osób, które: 

  • posiadają kredyt hipoteczny w walucie polskiej, który został zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, 
  • zawarły umowę takiego kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r., 
  • kończą spłatę kredytu co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty. 

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, których rata kredytu przekracza 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Dochód ten wyliczany jest jako średnia za poprzednie trzy miesiące. Kolejną grupą są te gospodarstwa domowe, w których w dniu składania wniosku na utrzymaniu jest co najmniej troje dzieci. 

Wakacje kredytowe – limity

Jest jeszcze jedno ważne ograniczenie – maksymalna wartość kredytu, przy której można skorzystać z wakacji kredytowych, wynosi 1,2 mln zł. W 2024 roku z wakacji kredytowych będzie można skorzystać po raz ostatni. Od nowego roku tymi  zagadnieniami zajmie się Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

Przeczytaj także: Borelioza w Polsce – poznaj nowe badania i patent z długopisem!

fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 12:18