StoryEditor

Kiedy trzeba zapłacić podatek od prezentu na komunię?

Z dniem pierwszej komunii wiążą się prezenty, również coraz częściej te o dużej wartości. Czy trzeba za nie płacić podatek?
19.05.2024., 09:00h

Jaki prezent na komunię? 

Maj i początek czerwca to sezon komunijny. Dzieci przystępują do sakramentu i świętują to wydarzenie z całymi rodzinami. Przy tej okazji otrzymują prezenty. Wybór podarunku sprawia niektórym wiele trudności. Niektórzy stawiają na gotówkę, inni chcą jednak sprawić dziecku pamiątkę. Wśród najmodniejszych prezentów komunijnych znajdziemy komputery i smartfony. Sporo osób obdarowuje maluchy wymarzonymi konsolami do gier. Często wybierany jest także tradycyjny rower. Dziewczynki nierzadko otrzymują biżuterię: złote kolczyki, pierścionki lub łańcuszki. 

Zobacz także: Stawki w programie “Aktywny rodzic”. Kiedy rusza program?

Czy za prezent komunijny trzeba zapłacić podatek? 

Przyjęło się, że najbliższa rodzina, czyli rodzice, dziadkowie i chrzestni kupują dziecku komunijnemu nieco większy, a co za tym idzie droższy prezent. Należy jednak uważać, ponieważ szczególnie kosztowny podarunek może być potraktowany przez Urząd Skarbowy jako darowizna, od której trzeba zapłacić podatek! Wszystko zależy od wartości prezentu oraz stopnia pokrewieństwa. 

Kiedy płacimy podatek od prezentu na komunię?

Wysokość podatku od darowizny wyliczana jest indywidualnie. Podstawą jest zakwalifikowanie darczyńcy do odpowiedniej grupy w zależności od pokrewieństwa oraz kwota prezentu. W nawiasach podano próg, powyżej którego należy zapłacić podatek: 

  • grupa I (36 120 zł) - małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), rodzeństwo, ojczym/macocha, pasierb, zięć, synowa, teściowie, 
  • grupa II (27 090 zł) - zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych, 
  • grupa III (5733 zł) - pozostali nabywcy. 

Wartości prezentów nie sumują się, nawet jeżeli obdarowujący znajdują się w tej samej grupie. Zatem jeżeli dalsi krewni obdarują dziecko prezentami o łącznej wartości powyżej 5733 zł, nie trzeba zgłaszać tego w urzędzie skarbowym. 

image

Top 5 prezentów dla pociechy rolnika na Dzień Dziecka w 2024 roku

Kto i do kiedy musi zapłacić podatek od prezentu na komunię? Dowiedz się więcej na halowies.pl

Fot: Canva

Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 11:47