StoryEditor

Raport USDA: mniejsze zapasy, silniejszy handel

Pomimo kurczących się zapasów amerykańscy eksperci, w swoich prognozach stale podnoszą szacunki dotyczące światowego handlu zbożami i nasionami roślin oleistych.
14.12.2020., 10:12h

PSZENICA:

Najnowsze prognozy USDA dotyczące pszenicy w sezonie 2020/21 przynoszą informacje o wzrostach zbiorów, zwiększonym zużyciu, wyższym eksporcie i zmniejszonych zapasach.

 

Globalna produkcja, która jest teraz nowym rekordem, ma być na poziomie 773,7 mln t.

Na wzrosty prognoz wpływa wzrost produkcji w Australii, która została podniesiona o 1,5 mln t do 30,0 mln t. Rośnie także szacowana produkcja rosyjska (+0,5 mln t) do 84,0 mln t. Na podstawie ostatecznych danych kanadyjskiego biura statystycznego, o 0,2 mln t podnoszone są, do 35,2 mln t zbiory pszenicy w Kanadzie. Wszystkie te kraje: Australia, Rosja i Kanada mają drugą, co do wielkości, produkcję pszenicy w historii.

 

Światowe zużycie w latach 2020/21 wzrosło o 5,1 mln t do 757,8 mln t, głównie ze względu na wyższe wykorzystanie w Chinach, Australii i UE. Chiny potrzebują o 3,0 mln t pszenicy więcej, szacuje się tam wzrost do 134,0 mln, w tym 24 mln ton na paszę, co oznaczałby najwyższe zużycie pszenicy od sezonu 2012/13.

 

W związku ze wzrostem potrzeb, przewidywany jest wzrost handlu światowego o 2,9 mln t, do 193,7 mln t przy wyższym eksporcie z Australii, Kanady, Rosji i...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 15:51