StoryEditor

Raport USDA: nieco więcej pszenicy, mniej kukurydzy

Zaktualizowane globalne prognozy pszenicy na sezon 2021/22 opracowane przez ekspertów USDA dotyczą nieznacznie rosnących zbiorów, zmniejszonej konsumpcji i eksportu oraz wzrastających zapasów. W kukurydzy za to mamy mniejsze zbiory, co w połączeniu z lekko rosnącym zużyciem i nieznacznie obniżającym się eksportem prowadzi do redukcji zapasów.
13.01.2022., 16:01h

Pszenica

W styczniowym raporcie USDA dotyczącym pszenicy zmiany są niewielkie w stosunku do danych z grudnia. Wzrosty produkcji o  0,5 mln t, do 20,5 mln t w Argentynie i o 200 tys. t UE są równoważone przez obniżone o 100 tys. t zbiory w Brazylii i nieznacznie w Paragwaju. Na podstawie tych wyników amerykańscy eksperci prognozują tym razem zbiory światowe w ilości 778,6 mln t.

Na bilans ogólny wpływ ma światowe zużycie, które w aktualnej prognozie na sezon 2021/22 spadło o 1,9 miliona ton do 787,5 mln t, głównie ze względu na mniejsze zużycie na paszę w Stanach Zjednoczonych, UE i Ukrainie. Oczekuje się, że ceny pszenicy w porównaniu do zbóż paszowych obniżą globalne wykorzystanie w produkcji paszy.

Obniży się także handel światowy 2021/22, według obecnego raportu eksport spadnie o 1,1 mln ton do 204,4 mln t. USDA prognozuje redukcje wywozów z Rosji i Stanów Zjednoczonych, które są tylko częściowo kompensowane przez wyższy eksport z UE. Rosja ogłosiła niedawno, że od połowy lutego do końca czerwca br. kontyngent eksportowy pszenicy wyniesie 8 mln ton, co ma ograniczyć ich eksport w drugiej połowie roku gospodarczego. Dlatego sza...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 02:44