StoryEditor

Raport USDA: co nowego w kukurydzy, jakie były ostatnie lata?

W Stanach Zjednoczonych podaż i wykorzystanie kukurydzy w sezonie 2021/22 pozostają niezmienione w porównaniu do poprzedniego raportu. Eksperci USDA podnoszą natomiast zagraniczną produkcję kukurydzy. Przyglądnijmy się także jak na tle ostatnich sezonów wyglądają bieżące dane o światowych zbiorach, zużyciu, eksporcie i zapasach.
15.12.2021., 13:12h

Stany Zjednoczone zbiorą w tym sezonie 382,59 mln t kukurydzy, będą więc miały sporą nadwyżkę, bo zużyją „tylko”  312,20 mln t.

Amerykański Departament Rolnictwa w swojej grudniowej prognozie szacuje się, że zagraniczna produkcja kukurydzy będzie wyższa, co powoduje wzrost światowych zbiorów o 4,1 mln t do 1 mld 204 mln t. Globalne zbiory są większe ponieważ zakładane wzrosty dla Unii Europejskiej i Ukrainy z nawiązką równoważą ​​redukcję dla Chin. Produkcja kukurydzy w UE jest podnoszona znacznie bo o 2,5 mln t, do 70,35 mln t, co odzwierciedla wzrosty produkcji we Francji, w Rumunii i Polsce. Produkcja kukurydzy na Ukrainie wzrasta o 2 mln t, do okrągłych 40 mln t. Natomiast dzięki informacjom chińskiego Krajowy Urzędu Statystycznego o niższych plonach, zbiory kukurydzy w Kraju Środka są zmniejszane o 1,55 mln t.

Światowe wykorzystanie kukurydzy w bieżącym sezonie rośnie proporcjonalnie do wzrostu produkcji i wyniesie prawie 1 mld 196 mln t. U trzech największych producentów, w USA, Chinach i Brazylii zużycie się utrzymuje na stałym poziomie, odpowiednio 313,2 mln t, 294 mln t i 73 mln t. Natomiast w UE konsumpcja kukurydzy...

Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 10:57