StoryEditor

Ekologiczna produkcja mleka i mleczarnia Turvita - ekoprzypadek, ale z przytupem!

Zaczęło się zupełnie niewinnie – od rezygnacji z nawozów, a teraz zarówno gospodarstwo w Turnie, jak i mleczarnia ekologiczna Turvita zdobywa prestiżowe nagrody, a produkty są poszukiwane w prawie całym województwie. Jak rodzina Żebrowskich przypadek przekuła w dobrze prosperujący ekobiznes?
25.12.2023., 11:00h

Halina i Waldemar Żebrowscy ukończyli studia na Politechnice Łódzkiej i niewiele wskazywało na to, że będą w przyszłości prowadzić ekologiczną mleczarnię. Halina Żebrowska zarządzała cukrownią w Sokołowie Podlaskim, a jej mąż gorzelnią i gospodarstwem w Turnie. W międzyczasie upadła cukrownia, niedługo później gorzelnia, zostały krowy i produkcja mleka.

image

Waldemar Żebrowski, zajmuje się w gospodarstwie hodowlą i uprawą.

FOTO: Fot. Kolasińska

– Z tą ekologią to trochę wyszło przypadkiem. Prowadziliśmy konwencjonalne gospodarstwo mleczne i gorzelnię. Gorzelnia padła i zostaliśmy tylko przy produkcji mleka. W związku z tym, że ziemie w naszej okolicy nie są zbyt dobre do produkcji zbóż, najlepszym rozwiązaniem było skarmić plon jako paszę. Od lat zmniejszaliśmy ilość nawozów i herbicydów stosowanych w produkcji roślinnej, wchodziliśmy w tę ekologię nieco bezwiednie. Pod kukurydzę stosujemy od lat tylko gnojowicę. Usłyszeliśmy wtedy od kogoś życzliwego, że przecież to jest prawie gospodarstwo ekologiczne i trzeba wyłączyć tylko herbicydy z uprawy i będzie można zrobić certyfikat. Zaczęliśmy rozmawiać z naszym odbiorcą mleka, wtedy wszyscy byli zainteresowani mlekiem ekologicznym. Decyzja zapadła w 2018 r. i rozpoczęła się dwuletnia konwersja gospodarstwa – wspomina Waldemar Żebrowski. Jego żona dodaje, że nawet kiedy mleko nie było ekologiczne, to nadal było produkowane na bazie pasz gospodarskich.

image

Halina Żebrowska, prowadzi mleczarnię Turvita w m. Turna w woj. mazowieckim

FOTO:

– Nasi znajomi pijąc je, cały czas powtarzali, że ono jest zupełnie inne niż sklepowe – dodaje Halina Żebrowska.

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. maj 2024 04:39