StoryEditor

Polska – zielony punkt na mlecznej mapie Europy

Globalne ceny skupu mleka są stabilne, ale produkcja nie rośnie tak szybko jakbyśmy oczekiwali – w Serocku pod Warszawą zakończyła się coroczna konferencja IFCN.

11.09.2024., 14:38h

IFCN rozpoczęła działalność w 2000 roku jako Międzynarodowa Sieć Porównawcza Gospodarstw (International Farm Comparison Network), łącząc partnerów badawczych poprzez dogłębną analizę typowych systemów gospodarstw mleczarskich na całym świecie.

Zobacz też: Polmlek przejmuje OSM Rokitnianka. Co z dostawcami mleka?

Co roku profesjonaliści z branży mleczarskiej, badacze, przedstawiciele przetwórców i firm paszowych spotykają się w innym kraju, by lepiej zrozumienie funkcjonowanie rynku mleczarskiego w kontekście globalnym oraz poznać najnowsze analizy dotyczące bieżących wydarzeń w światowej branży mleczarskiej.

Polskie gospodarstwa mleczne w centrum uwagi podczas międzynarodowej konferencji

Po raz pierwszy spotkanie odbywa się w Polsce. Aby przybliżyć uczestnikom specyfikę produkcji mleka w Polsce w pierwszym dniu spotkania, zaplanowano wizyty na fermach. Uczestnicy konferencji, z których ok. 1/3 jest w Polsce po raz pierwszy, odwiedziła 2 typowe polskie gospodarstwa mleczne, między innymi gospodarstwo rodziny Duszak.

Jest to jedno z największych i najnowocześniejszych gospodarstw hodowlanych w Polsce, w którym pracuje już 4. pokolenie hodowców. Posiada łącznie 360 hektarów ziemi, w tym 140 hektarów dzierżawionych, aby zapewnić odpowiednią bazę paszową dla planowanego stada liczącego ponad 500 krów mlecznych. Obecnie na gospodarstwie utrzymywanych jest 250 zwierząt, z przeciętną wydajnością wynoszącą 9,5 tys. kg mleka rocznie.

Drugim odwiedzonym gospodarstwem było gospodarstwo Dariusza Nasiłowskiego z 210 krowami dojnymi oraz około 200 cielętami i jałówkami. Oprócz żywienia TMR i odchowu cieląt w indywidualnych i grupowych kojcach, z oddzielnym budynkiem dla jałówek, gospodarstwo prowadzi również uprawy rolne na 60 ha użytków zielonych, 60 ha kukurydzy oraz 40 ha zbóż.

Rosnąca populacja a wyzwania dla rolnictwa: Polska na czele produkcji mleka

Kluczowe problemy mleczarstwa

Obecna dynamika rynku mleczarskiego: spostrzeżenia na temat globalnych centrów produkcji mleka i warunków rynkowych.

Analiza handlu globalnego: czołowi eksporterzy i importerzy mleka oraz ich przyszłych możliwości.

Czynniki sukcesu dla przyszłej produkcji mleka: kluczowe czynniki wpływające na sukces w produkcji i przetwórstwie mleka.

Wzmacnianie współpracy w łańcuchu dostaw mleczarskich: strategie poprawy współpracy między rolnikami a przetwórcami mleka.

Spełnianie przyszłych wymagań konsumentów: odpowiedź na potrzeby konsumentów w zakresie etykietowania, jakości i raportowania.

Tworzenie krajowej mapy dla mleczarstwa: opracowanie kompleksowej mapy rozwoju sektora mleczarskiego, na przykładzie Polski.

Łukasz Wyrzykowski, witając uczestników, zauważył, że już obecnie populacja świata liczy 8 mld. Już wkrótce sięgnie 10 mld. Możemy się spodziewać, że problemów z wyżywieniem takiej liczby ludzi będzie coraz więcej – głównie z wodą. Rolnicy będą musieli wyprodukować o 70% więcej żywności. Polska w mlecznym świece zajmuje mocną pozycję – 3 producenta mleka w UE i 5. miejsce jako dostawca. Jednak nie tylko ilość się liczy – współczesny świat (konsument) wymaga, aby produkcja była zrównoważona, miała strategię i wizję rozwoju. Zmiany są więc nieuniknione, ale otwarte pozostaje pytanie, kto ma za nie zapłacić – przemysł mleczarski, hodowcy czy konsument?

Od lokalnego rynku do globalnego eksportu

Łukasz Wyrzykowski we współpracy m.in. z PIM, PFHiPM przygotowuje od kwietnia 2024 roku strategię dla polskiego mleczarstwa. Przede wszystkim – polskie mleczarstwo ma się zmienić z lokalnego w globalne. Co z przyszłym eksportem, jakie kanały dystrybucji, gdzie mleko będzie potrzebne, z kim negocjować.

Pytając hodowców – wszystko widzą w czarnych barwach, nic się nie opłaca, nie wiadomo, co będzie. Tymczasem Polska ma ogromne możliwości – najlepsze warunki produkcji i ceny mleka. W najbliższej przyszłości (6 lat) będzie najszybciej rozwijającym się rynkiem w Europie.

Złote mleko: Jak Polska stała się jednym z liderów rynku mleka w Europie?

Rolę polskiego sektora mleka podkreślał też Jakub Olipra.

– Jesteśmy 12 największym producentem mleka na świecie i na 3. miejscu w Europie. Nasza pozycja wciąż rośnie. Jesteśmy jednym z największym beneficjentów zniesienia kwot mlecznych – cały czas nasze dostawy surowca rosną (u mlecznych potentatów – Niemczech, Francji, Holandii – dostawy spadają).

Wg analityka źródłem naszego sukcesu są rosnąca konsumpcja i eksport. W ciągu ostatnich lat odsetek mleka, który musimy wyeksportować spadł z 30 do 20%. Właśnie przez rosnące spożycie, które wynika m.in. z rosnących dochodów oraz napływowi ok. 1 mln ludności z Ukrainy.

– Co możemy zrobić, żeby wzrosła produkcja przy spadającej liczbie farm i zwierząt. Tylko poprawić wydajność, która oczywiście rośnie (ponad 7 tys. w 2022 r.), ale wciąż zbyt wolno. Ciągle też relatywnie dużo mleka do 15% pozostaje na farmie i nie trafia do przetwórstwa.

Relacja ze spotkania IFCN już w 11/2024

Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. październik 2024 23:15