StoryEditor

Import produktów rzepakowych do Polski, szkodniki w magazynach zbożowych i nowy deal KE z Egiptem. Czekał(a) na Urbana, czyli rynkowy last minute, odc. 3 [PODCAST]

W ostatnim odcinku naszego podcastu rynkowego mówiliśmy o gigantycznym imporcie towarów rolnych i nawozów z Rosji do Unii Europejskiej. Dziś powiemy także o imporcie produktów rzepakowych z tego kierunku. Będzie też kilka słów pieniądzach, które szefowa KE chce dać Egiptowi oraz o szkodnikach, które mają się całkiem dobrze w krajowych magazynach zbóż. Zachęcamy do słuchania!

Kliknij poniżej i posłuchaj podcastu!

"Czekał(a) na Urbana, czyli rynkowy last minute" to nowy cykl podcastów Redakcji top agrar Polska. W trzecim podcaście z tego cyklu redaktor naczelny topagrar.pl Bartłomiej Czekała rozmawia z rynkowym ekspertem top agrar Polska dr. Juliuszem Urbanem m. in. o tym jak Rosja zalewa Unię Europejską swoim rzepakiem, o egipskich planach szefowej KE Ursuli von der Leyen oraz jak szkodniki w krajowych magazynach mogą narobić szkód na rynkach zbóż.

Ile rzepaku trafia do UE z Rosji?

Pierwszym z tematów, które podejmujemy jest napływ rzepaku i innych roślin oleistych do UE. Po opublikowaniu danych dotyczących importu produktów rolnych z Rosji Komisja Europejska nabrała wody w usta i nie wypowiada się w tym temacie.

Jak zdjąć nadwyżkę zbóż z krajowego rynku?

Podczas drugiego Szczytu Rolniczego w Warszawie pojawił się pomysł, aby przeznaczyć 1,5 mld zł na zdjęcie z krajowego rynku 5-7 mln ton zbóż. Czy przy zapasach magazynowych na poziomie ok. 9 mln ton zbóż ma to sens i jak można to zrealizować? Pytamy o to dra Juliusza Urbana, bo rolnicy, politycy i eksperci jeszcze się w tym temacie nie porozumieli.

Szkodniki w krajowych magazynach zbóż

Mimo kłopotów rynkowych jakiś handel krajowym ziarnem jednak się toczy. Ale okazuje się, że w dostawach pojawiają się szkodniki. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Je też omawiamy w naszym podcaście.

Czy Krajowa Grupa Spożywcza może mieć wpływ na rynki rolne?

W tym odcinku naszego podcastu opowiemy także o tym, czy Krajowa Grupa Spożywcza może skutecznie wpływać na krajowe rynki rolne korzystając ze swoich spółek zależnych i instrumentów holdingowych. Będzie też o tym co się dzieje, gdy politycy zabierają się za regulowanie wolnego rynku.

Zachęcamy do słuchania!

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 07:39