StoryEditor

Jak ograniczyć import produktów rolnych z Ukrainy? W Sejmie padł nowy pomysł!

Ministerstwo rolnictwa pracuje nad uregulowaniem handlu rolnego z Ukrainą za pomocą dwustronnej umowy, która wprowadzi system licencji. Takie rozwiązania wprowadzili już Bułgarzy i Rumunii.
28.01.2024., 19:17h

Sprawa niekontrolowanego importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy stała się przedmiotem obrad Sejmu. Posłowie Konfederacji pytali ministerstwo rolnictwa o planowane uregulowania dwustronnych relacji handlowych między Polską a Ukrainą w obrocie rolnym wzorowanych na umowie ukraińsko-rumuńskiej.

Trwa dialog z Ukrainą w sprawie importu

W odpowiedzi przedstawiciele resortu rolnictwa przyznali, że MRiRW prowadzi dialog ze stroną ukraińską, również w porozumieniu z Komisją Europejską.

- Pan minister odbył szereg spotkań z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy panem Mykołą Solskim w celu wypracowania mechanizmu licencjonowania eksportu produktów rolnych z Ukrainy do Polski. Faktycznie, jak pan poseł zauważył, jest to rozwiązanie wzorowane na przyjętym już przez Rumunię, ale podobny mechanizm wdrożyła również Bułgaria – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Adam Nowak.

Mechanizm licencjonowania, będzie opierał się na wprowadzeniu z góry ustalonych wolumenów limitów. Wprowadzenie tych licencji odbywałoby się w porozumieniu ze stroną ukraińską.

Czy polska utrzyma embargo na import z Ukrainy?

Polska cały czas lobbuje w Komisji Europejskiej za wprowadzeniem korzystnych dla nas zasad wymiany handlowej z Ukrainą. Wiadomo już, że pierwotny plany KE przedłużenia dotychczasowych zasad, które są niczym innym jak strefą wolnego handlu, nie mają szans na wprowadzenie. Komisarz Valdis Dombrovskis zaproponował więc, aby zaczęły obowiązywać limity powyżej, których eksport z Ukrainy, nie byłby możliwy. Problem w tym, że limity mają być równe wielkości eksportu z 2023 r., który był rekordowo wysoki.

- Strona polska jednoznacznie optuje za tym, że nieprzedstawienie przez Komisję Europejską w tym zakresie rozwiązań satysfakcjonujących dla strony polskiej będzie skutkowało utrzymaniem embarga (na zboża przy. red.), tylko że embargo, które obecnie obowiązuje, nie jest korzystne dla żadnej ze stron, bo należy pamiętać, że Polska jest również eksporterem produkcji rolno-spożywczej do Ukrainy powiedział w Sejmie wiceminister rolnictwa A. Nowak.

MRiRW ma wsparcie całego rządu

Przedstawiciel resortu rolnictwa podkreślił, że sprawa jest traktowana bardzo poważnie przez cały rząd. Zarówno minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas grudniowej wizyty w Ukrainie, jak i premier Donald Tusk podczas styczniowej wizyty w Ukrainie również zwracali uwagę na tę kwestię.

Ministerstwo rolnictwa jest również w kontakcie ze stałym przedstawicielstwem Polski przy Unii Europejskiej, z panem ambasadorem Piotrem Serafinem, który zadeklarował udział w tzw. platformie koordynacyjnej do spraw relacji handlowych pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą.

wk

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 10:05