StoryEditor

Ceny tuczników: stawki ostro w dół, jest też spadek na VEZG!

Niestety stało się to co przepowiadało wielu analityków rynkowych. Cena tuczników za Odrą mocno spadła. Zapewne wykorzystają to nasi skupujący, którzy już wcześniej próbowali zbijać cenniki.
04.07.2024., 11:36h

Giełda VEZG ostro w dół

Ostatnie kilkanaście tygodni notowań cen tuczników na dużej giełdzie VEZG przebiegało w bardzo spokojnej atmosferze. Cena na poziomie 2,2 euro/kg w klasie E zdawała się być nie do ruszenia. Niestety w ostatnich tygodniach pojawiało się sporo opinii według których niebawem ceny spadną, bowiem zakłady ubojowe narzekają na kiepska sprzedaż mięsa.

Nie pomogły ani mistrzostwa Europy w piłce nożne w Niemczech ani sprzyjająca grillowaniu letnia aura. Zdaje się więc, że zachodnioeurpejskie ubojnie dopięły swego. Wczoraj 3 lipca VEZG opuściło cenę tuczników z 2,2 euro/kg w klasie E na 2,1 euro/kg w kl. E. Jest to spadek w przeliczeniu na złotówki bliski 50 gr/kg wagi poubojowej i nawet 35-40 gr/kg wagi żywca. Nasze zakłady zapewne skorzystają z tej okazji i również obniżą cenniki. Takie zakusy były już dwa tygodnie temu, wtedy część skupujących obniżyła ceny z ówczesnych 9,7 do 9,5 zł/kg wagi poubojowej. Pośrednicy wtedy z kolei zredukowali stawki za żywiec nawet do poniżej 7 zł/kg netto. Oczywiście były podmioty, które jeszcze w tym tygodniu płaciły 7,6 – 7,7 zł/kg netto, jednak obecnie jest to j...

Pozostało 51% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 05:00