StoryEditor

Hodowla trzody jest nieopłacalna? Rolnicy likwidują gospodarstwa

Opolscy hodowcy trzody chlewnej tracą nadzieję na to, że jeszcze przyjdą lepsze czasy. Niektórzy działający w grupach dają sobie czas do sierpnia, a inni już podjęli decyzję o likwidacji stada. Dokąd to zmierza?
07.07.2022., 13:07h

Ostatnie lata spowodowały, że duża część rolników zaczęła rezygnować z hodowli. niestety ten trend postępuje. W ostatnich latach świńskie dołki cenowe występują wyjątkowo często. Jesienią sytuacja hodowców była nieciekawa, ale zimą i wczesną wiosną ceny trzody chlewnej zaczęły rosnąć.

Niestety galopujący wzrost kosztów produkcji i pasz spowodował, że opłacalność drastycznie spadła.  Zdaniem hodowców dziś 7 złotych za kilogram nie rekompensuje już wzrostu cen pasz: zboża i śruty sojowej.

Hodowcy wspólnie z samorządowcami, Opolską Izbą Lekarsko-Weterynaryjną już drugi raz spotkali się z parlamentarzystami w Kędzierzynie-Koźlu aby przedyskutować problem.

W filmie wystąpili:

Ryszard Kansy  rolnik z Opola

Gerard Grohlich  rolnik z Olbrachcic

Karol Treffon, wiceprezes Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej

Oprac. dr. Mariusz Dróżdż

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 11:30