Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Hodowla trzody jest nieopłacalna? Rolnicy likwidują gospodarstwa

Opolscy hodowcy trzody chlewnej tracą nadzieję na to, że jeszcze przyjdą lepsze czasy. Niektórzy działający w grupach dają sobie czas do sierpnia, a inni już podjęli decyzję o likwidacji stada. Dokąd to zmierza?

7 lipca 2022, 13:42

Ostatnie lata spowodowały, że duża część rolników zaczęła rezygnować z hodowli. niestety ten trend postępuje. W ostatnich latach świńskie dołki cenowe występują wyjątkowo często. Jesienią sytuacja hodowców była nieciekawa, ale zimą i wczesną wiosną ceny trzody chlewnej zaczęły rosnąć.

Niestety galopujący wzrost kosztów produkcji i pasz spowodował, że opłacalność drastycznie spadła.  Zdaniem hodowców dziś 7 złotych za kilogram nie rekompensuje już wzrostu cen pasz: zboża i śruty sojowej.

Hodowcy wspólnie z samorządowcami, Opolską Izbą Lekarsko-Weterynaryjną już drugi raz spotkali się z parlamentarzystami w Kędzierzynie-Koźlu aby przedyskutować problem.

W filmie wystąpili:

Ryszard Kansy  rolnik z Opola

Gerard Grohlich  rolnik z Olbrachcic

Karol Treffon, wiceprezes Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej

Oprac. dr. Mariusz DróżdżWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)