Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Jak konflikt rosyjsko-ukraiński wpłynie na rynek zbóż?

Obrazek

Ukraina jest czwartym co do wielkości eksporterem pszenicy, pokrywając 12% światowego zapotrzebowania na ten gatunek zboża. Co wydarzy się na światowym rynku zbóż i nawozów w sytuacji nasilenia inwazji Rosji na Ukrainę?

Dorota Kolasińska24 lutego 2022, 17:27

Mimo, że wszyscy spodziewali się, że Rosja zaatakuje Ukrainę - to nie do końca wiadomo było kiedy i czy jednak się nie wycofa. Niestety, stało się. Ukraina wprowadziła stan wojenny, a Rosja o godzinie 5 rano zaatakowała bazy wojskowe i militarne Ukrainy.  

TVN 24 podało, że jak wynika z informacji podanej przez sztab ukraiński "siły zbrojne Federacji Rosyjskiej rozpoczęły intensywny ostrzał naszych jednostek na wschodzie, a także przeprowadziły ataki rakietowe i bombowe na lotniska w Boryspolu, a także w miastach Ozernoje, Kułbakino, Czuhujewo, Kramatorsku, Czarnobajewce oraz na obiekty wojskowe Ukrainy. W tym samym czasie agresor rozpoczął ostrzał artyleryjski terytorium i miejscowości Ukrainy wzdłuż granicy państwowej"

- Rosjanie zaatakowali także port Oczaków, znajdujący się w mieście Mikołajów. W porcie nastąpiła duża eksplozja, a potem wybuchł pożar. Wysadzono punkt dowodzenia i kontroli lotniska w Niżynie Według Sił Zbrojnych Ukrainy inwazja wojskowa na terytorium Kijowa, Czernihowa, Sumy, Charkowa, Chersoń, Mikołajów, Odesa (desanty morskie) - czytamy w aktualnościach na żywo Live UA Map. W komunikacie z 8:50 napisano, z kolei, że Kijów przekazał Turcji prośbę o zamknięcie cieśnin Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów wojennych, podała ambasada Ukrainy w Ankarze.Już kilka dni temu konflikt pomiędzy Rosją i Ukrainą wpływa na prognozy rynkowe zbóż. Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej alarmuje, że ceny pieczywa mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie. Jak informuje Izba według doniesień amerykańskiego wywiadu, na które powołuje się sekretarz stanu USA Anthony Blinken, "jesteśmy na skraju inwazji" rosyjskiej na Ukrainę. Ewentualny atak może spowodować tragiczne skutki. Gospodarka Ukrainy w latach 2014-2020 straciła ok. 280 mld dolarów.

Statki nie wpływają na Morze Czarne?

Jak podaje Reuters handlowcy twierdzą, że wzmożone napięcia już spowodowały, że niektórzy kupujący surowce przekierowali statki do innych dostawców z powodu obaw, że wybuch wojny doprowadzi do długich opóźnień w załadunku. „Statki unikają wpływania na Morze Czarne ze względu na ryzyko wojny” – powiedział jeden z handlowców z Singapuru. „Zakłócenia w dostawach już mają miejsce”.

Wody Morza Czarnego i Morza Azowskiego zostały częściowo zamknięte dla żeglugi w dniach 13-19 lutego z powodu ćwiczeń rosyjskiej marynarki wojennej. Jak wynika z komunikatu APK Inform ruch statków w kierunku ukraińskich portów Morza Czarnego odbywa się bez ograniczeń. W komunikacie z 21 lutego podano, że ruch statków po zalecanych trasach morskich Ukrainy na Morzu Czarnym jest otwarty.


Wielcy eksporterzy zbóż

Rosja i Ukraina odpowiada za około 29% światowego eksportu pszenicy, 19% światowych dostaw kukurydzy i 80% światowego eksportu oleju słonecznikowego. W związku z tym handlowcy obawiają się, że dalsza inwazja Rosji na Ukrainę silnie wpłynie na światowy eksport zbóż i wywoła masową przepychankę importerów o zastąpienie dostaw z regionu Morza Czarnego.

Jak dodaje Reuters kontrakty terminowe na pszenicę w Chicago we wtorek wzrosły o ponad 2%, kukurydza osiągnęła najwyższy poziom od siedmiu miesięcy, soja również zyskała na popularności, ale jej ceny także poszły w górę. Wszystkie trzy kluczowe składniki żywności i pasz, wzrosły o około 40% od minimów z 2021 r., podniesione przez prognozowany spadek globalnej produkcji i silny popyt na rynku.

Sankcje wpłyną na podaż i ceny nawozów!

Jak informuje Izba rozpoczęcie działań militarnych, zakłóci eksport towarów rolno-spożywczych i ograniczy podaż zbóż. Z drugiej strony zachodnie sankcje pogorszą dodatkowo sytuację na rynku nawozów. Komisja Europejska ma przedstawić zestaw działań, jakie mogą zostać podjęte w tej kwestii 2 marca br. jak podkreśla Izba do 1 kwietnia obowiązuje nałożony przez Rosję zakaz eksportu saletry amonowej, która tuż obok mocznika jest najczęściej stosowanym nawozem azotowym.

- Problem też potęguje obowiązujący do czerwca tego roku chiński zakaz eksportu nawozów fosforowych. Inwazja Rosji na Ukrainę to także zakłócenia w eksporcie, ograniczenie i tak graniczonej podaży zbóż. To niewątpliwie spowoduje wzrost cen pszenicy, a wyższe ceny pszenicy to droższa mąka i pieczywo – podaje Izba Zbożowo Paszowa. 

Jak na rosyjską agresję na Ukrainę zareagowały światowe rynki i nasze krajowe skupy przeczytasz już wkrótce w newsletterze rynkowym.

Oprac. dkol na podst. Izba Zbożowo Paszowa/Reuters/liveuamap.com/

Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)