Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Rosjanie ostrzelali rakietami port w Odessie. Tyle są warte wczorajsze porozumienia z Turcją i ONZ

Obrazek

Wczoraj wszyscy cieszyli się z podpisania lustrzanych umów pomiędzy ONZ, turcją i Ukrainą oraz ONZ, Turcją i Rosją gwarantujących bezpieczny wywóz zboża z Ukrainy. Dziś okazało się ile w praktyce warte są te ustalenia. Rosjanie ostrzelali w sobotę przed południem najważniejszy port w tym kraju - Odessę. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia.

Kamila Szałaj23 lipca 2022, 12:43

Rosja ostrzeliwuje Odessę. Pociski spadają na port morski

Dramatyczne wieści docierają do nas z Ukrainy. Rosja ostrzeliwuje port w Odessie  Według ukraińskiej agencji informacyjnej Unian, agresorzy zaatakowali także port morski w Odessie. 

- Dwa pociski zostały zestrzelone przez siły obrony powietrznej, dwa uderzyły w infrastrukturę portu – czytamy w komunikacie.

Deputowany Ukrainy Oleksiy Goncharenko poinformował, że w mieście słychać było serię wybuchów, a w porcie wybuchł pożar. Kilka osób zostało rannych.

Brutalny atak skomentował także szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

- Rosjanie systematycznie wywołują kryzys żywnościowy, robiąc wszystko, by ludzie cierpieli. Terror głodem trwa. Świat musi działać. Są dwie najlepsze gwarancje bezpieczeństwa żywnościowego: skuteczne sankcje wobec Rosji i więcej broni dla Ukrainy - napisał Jermak na Twitterze.

"Tak kończą się negocjacje z diabłem." 

Atak nastąpił dzień po podpisaniu umowy między Rosją, ONZ, Turcją i Ukrainą o eksporcie zboża z Ukrainy przez port Morza Czarnego. Porozumienie miało zagwarantować bezpieczeństwo wywozu ziarna drogą morską, tymczasem w kilkanaście godzin po jego zawarciu Rosjanie ostrzelali najważniejszy port.  

- Rosjanie po raz kolejny pokazali, ile warte są umowy z nimi. Tylko uzbrajając Ukrainę, możemy naprawdę zabezpieczyć ukraiński eksport rolny – napisał Goncharenko.

W mediach społecznościowych w Polsce też pojawiły się komentarze po ataku na Odessę.

- Port się pali. Tak kończą się negocjacje z diabłem. Teraz Erdogan będzie czekał godzinę na Putina przed drzwiami Kremla – tak barbarzyński atak skomentował na Twitterze jeden z brokerów.  

- Poprzez ostrzelanie portu w Odessie Rosja podważa podpisane w Stambule porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża - oświadczył w sobotę rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko. "Rosja potrzebowała mniej niż 24 godzin, by poprzez atak rakietowy na terytorium portu Odessy poddać w wątpliwość uzgodnienia i obietnice dane przez siebie ONZ i Turcji w podpisanym wczoraj w Stambule dokumencie" - podkreślił rzecznik na Facebooku. Nikołenko ocenił, że rosyjska rakieta to "splunięcie Władimira Putina w twarz" sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi i prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, którzy - jak dodał - dołożyli wielkich starań na rzecz tego porozumienia.

Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy