StoryEditor

Argentyna: Pszenica GMO będzie eksportowana do Nigerii

Nigeria będzie kolejnym krajem, do którego trafi modyfikowane genetycznie zboże. Argentyńska pszenica GMO została opracowana przez firmę Bioceres i według jej zapewnień - jest odporna na suszę. 
21.07.2022., 12:07h

Są chętni na pszenicę GMO

Jak informuje przedstawicielka argentyńskiej firmy biotechnologicznej, władze Nigerii wydały już zezwolenie uprawniające do importu pszenicy z GMO do ich państwa. Dzięki dokumentowi wydanemu przez krajową radę zarządzania biobezpieczeństwem (NBMA) pszenica z GMO będzie mogła być transportowana do Nigerii. Surowiec jest przeznaczony do żywności, mielenia i paszy dla zwierząt. Zezwolenie umożliwia import pszenicy HB4 do 2025 r. Nie tylko Nigeria jest państwem zainteresowanym importem pszenicy z GMO, wcześniej tę samą decyzję podjęły Australia, Nowa Zelandia i Brazylia. 

6,5 mln ton pszenicy

Jak podaje resort rolnictwa USA, Nigeria w kampanii 2022-23 planuje import ponad 6,5 mln ton pszenicy GMO. Pszenica ta została zatwierdzona przez argentyński rząd w 2020 r. Zezwolenie na jej import wydano w tym roku, choć Bioceres nadal nie przystąpił do sprzedaży ziarna.

Jak działa Grupa Bioceres?

Firma Bioceres z Rosario została założona w 2001r. w stanie Santa Fé. Bioceres pracuje nad zwiększaniem wydajności zbóż z hektara, jest również producentem substancji odżywczych nowej generacji i środków ochrony upraw. Grupa Bioceres  wykorzystuje technologię HB4, która pozwala uzyskać nasiona bardziej odporne na suszę i o większej wydajności. Aktualnie funkcjonuje na terenie 39 krajów, oferując 300 wyrobów. Firma jest najbardziej popularna w Argentynie, USA, Brazylii, RPA i Europie. 

Więcej o Grupie Bioceres i odmianach GMO pisaliśmy TUTAJ.  

jcz

Fot. Enavto Elements
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 07:11