StoryEditor

Rynek zbóż: Pszenica droższa na północy

Rosną ceny pszenicy na giełdach, na krajowym rynku te wzrosty są dostrzegalne jedynie na północy. Podwyżki w centrum i na południu hamuje drożejący transport. Na brak wzrostów cen na rynkach zbóż paszowych wpływa żniwna podaż  kukurydzy.
24.10.2019., 09:10h

Odczuwa się lekkie drgnięcie cenowe na rynku pszenicy pod wpływem giełd i eksportu. Cena pszenicy na giełdzie Matif wzrosła od żniw o 12 euro, a o 4 euro tylko w ostatnim tygodniu. Aktualne notowanie giełdowe na Matifie z realizacją na grudzień wynosi 181 euro/t. Na rynku wewnątrz kraju wyraźnych wzrostów jednak nie widać, podwyżki hamuje umacniająca się w stosunku do euro złotówka. Za europejską walutę płacimy obecnie 4,27 zł i jest to ponad 10 gr mniej niż pod koniec sierpnia. Dlatego ceny w regionach południowych i zachodnich kraju stoją w miejscu. Ważnym czynnikiem nie pozwalającym na wzrosty cen jest spore zaopatrzenie młynów. Niektórzy młynarze zastrzegają, że nie będą kupować pszenicy do końca roku, inni zaś kupują niewielkie partie w okazyjnych cenach. Za pszenicę konsumpcyjną na południu i w centrum kraju płaci się 630-650 zł/t.

Na całe szczęście zaczyna się lekkie ożywienie na północy, gdzie jest bliżej do portów.  Ładowane są kolejne statki, a cena oferowana poszła do góry, w ślad za drożejącymi ofertami pszenicy eksportowanej z Rosji czy Ukrainy. Pszenica na eksport w naszych portach kupowana jest akt...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 07:27