StoryEditor

Uzasadnione wyczekiwanie na wzrosty cen zbóż

Rynek zbóż jest w stanie wyczekiwania na wzrosty cen. Oferta przetwórców jest nieatrakcyjna dla rolników, którzy zmagazynowali ziarno.
10.10.2019., 13:10h

Są już pierwsze oznaki leniwego budzenia się rynku. Średnie ceny skupu pszenicy odwróciły trend spadkowy i zaczynają bardzo nieznacznie rosnąć. Oznacza to zapewne wzrost cen na pszenicę na krajowym rynku w dość krótkim czasie. Jednakże obecnie wiele punktów skupu ma pozamykane bramy. Magazyny firm skupowych zostały zapełnione w żniwa zbożem kupowanym po wyższych cenach i teraz trudno jest sprzedać ziarno w opłacalnej relacji. Duże przemysłowe młyny informują, że mają zboże kupione do końca roku i albo nie kupują wcale, albo kupują pszenicę w cenach 650-660 zł/t. Warto zauważyć jednak, że ceny pszenicy na giełdach są w tej chwili najwyższe od początku sierpnia. Dziś cena pszenicy na Matifie kształtuje się na poziomie 178 euro/t w kontraktach na grudzień. Eksport staje się coraz bardziej opłacalny i polska pszenica może konkurować z ukraińską, rosyjską czy francuską.

Od początku sezonu eksport pszenicy z Rosji wyniósł 12,1 mln ton i jest to kilkanaście procent mniej niż w roku ubiegłym. Przez długi czas Rosjanie nie chcieli akceptować tak niskich cen na rynku, dopiero ostatnie podwyżki giełdowe ożywiły handel....

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 07:58