Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

„Spichlerz Północy” - nowy rządowy projekt. Jakie będzie miał znaczenie dla krajowego rynku zbóż?

Obrazek

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk w piątek 18. listopada br. złożył wizytę w magazynie zbożowym w Bartoszycach. Podczas spotkania podpisano list intencyjny, deklarujący wolę realizacji projektu „Spichlerz Północy”. Co kryje się pod tym projektem?

Patrycja Bernat20 listopada 2022, 13:00

- Dziś udałem się z wizytą do Bartoszyc jednego z pięciu magazynów zbożowych oddziału Elewarru w Malborku, gdzie został podpisany list intencyjny związany z realizacją projektu „Spichlerz Północy”- napisał wicepremier Kowalczyk na swoim profilu na Facebooku.


Magazyn Bartoszyce jest jednym z pięciu magazynów zbożowych Elewarru w Malborku. Jego zdolność przyjęcia zboża to około 1000 ton na dobę w transporcie i samochodowym i kolejowym. Pojemność 51,4 tysięcy ton.


Co zakłada projekt „Spichlerz Północy”?

Projekt „Spichlerz Północy” to przede wszystkim rozbudowa powierzchni magazynowej, zbożowej na północy Polski, w oddziale Elewarru w Malborku.

Będzie to miało to znaczący wpływ na rolnictwo zlokalizowane na Warmii i Mazurach, gdzie między innymi znajdują się duże towarowe gospodarstwa.

- Magazyny zbożowe na północy mają szczególne znaczenie ze względu na to, że znajdują się w bliskiej odległości portu – to istotne, gdyż cały czas pomagamy Ukrainie w eksporcie jej zboża – czytamy dalej we wpisie wicepremiera.W spotkaniu w Bartoszycach brali udział przedstawiciele Krajowej Grupy Spożywczej oraz spółki Elewarr, a także wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Podpisali oni list intencyjny, a tym samym zdeklarowali wolę i gotowość realizacji projektu „Spichlerz Północy”.

Czytaj także: Krajowa Grupa Spożywcza podnosi cenę buraków nadwyżkowych

Prezes zarządu Jacek Wernicki oraz członek zarządu Piotr Błażewicz reprezentowali Krajową Grupę Spożywczą, natomiast ze spółki Elewarr na spotkaniu z wicepremierem pojawił się prezes zarządu Hubert Grzegorczyk oraz wiceprezes zarządu Monika Parafianowicz.Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas spotkania podkreślił, że Spichlerz Północy to kolejny element rozbudowy Krajowej Grupy Spożywczej.

– Elewarr już spełnił swoją rolę, nie pozwalając na destabilizację rynku zbóż u progu żniw, kiedy próbowano wywołać na tym rynku panikę – dodał szef resortu.

 
opr. Bernat Patrycja na podst. gov.pl
Fot: MRiRWPicture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)