Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Światowe ceny pszenicy wzrosły po rosyjskich atakach rakietowych w Ukrainie

Obrazek

Zmasowane rosyjskie ataki rakietowe na ukraińskie miasta nie pozostały bez wpływu na rynki rolne. Nowa eskalacja konfliktu ze strony Rosji wzbudziła obawy o dalszy los eksportu zbóż z basenu Morza Czarnego i niekorzystny wpływ na całą gospodarkę międzynarodową. Kontrakty terminowe na pszenicę wzrosły po atakach o 5%.

Maryia Khamiuk11 października 2022, 15:08

Jak informuje Bloomberg, jakiekolwiek spowolnienie eksportu produktów rolnych z Ukrainy może doprowadzić do wzrostu cen podstawowych produktów żywnościowych na świecie, które w ostatnim czasie spadały. Kontrakty terminowe na pszenicę w Chicago wzrosły do 9,24 dolara za buszel, co jest największym wzrostem w tym miesiącu.


Pojawiły się także problemy z odbiorem ukraińskich zbiorów ze względu na rosnącą liczbę statków oczekujących na inspekcję w Stambule. Początek tygodnia może być bardzo nerwowy ze względu na ryzyko zwiększania napięć w basenie Morza Czarnego. Zaatakowana została m. in. Odessa, w której port jest jednym z trzech objętych „inicjatywą zbożową”.Przypomnijmy, że rankiem 10 października Rosjanie wystrzelili na terytorium Ukrainy ponad 90 rakiet, z których połowę zestrzeliła ukraińska obrona przeciwlotnicza. Według premiera Ukrainy Denysa Szmyhala Rosjanie uszkodzili 11 ważnych obiektów infrastruktury w ośmiu obwodach, w tym w Kijowie.

oprac. mkha na podst. Bloomberg

Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)