StoryEditor

Ukraina: eksport i niekorzystna pogoda podnoszą ceny kukurydzy

Ceny skupu kukurydzy rosną w związku z aktywnym eksportem z Portów Czarnomorskich i zwiększonym popytem ze strony konsumentów krajowych. Jednocześnie niekorzystne warunki pogodowe i wilgotność opóźniają zbiór ziarna.
05.10.2022., 10:10h

Obserwowany jest spadek cen ropy, który wywiera presję na światowe ceny kukurydzy. W Ukrainie ceny kukurydzy pozostają niższe od cen światowych, co oznacza, że mają mają potencjał wzrostu, jeśli „korytarze zbożowe” po 20 listopada będą utrzymane.

Według danych GrainTrade ceny skupu kukurydzy paszowej w portach Dunaju i Morza Czarnego pod koniec września wzrosły w ciągu tygodnia o 5-10 USD/t do 188-215 USD/t. To zwiększyło ilość ofert i doprowadziło do tworzenia kolejek na 2-3 dni.

Eksport kukurydzy w okresie 1-26 września br. wyniósł 1,54 mln ton, a w analogicznym okresie ubiegłego roku wynosił 130 tys. ton. W sumie w ciągu sezonu eksport kukurydzy osiągnął 4,23 mln ton wobec 1,4 mln ton rok wcześniej.

- Rolnicy aktywnie sprzedają stare plony, aby przygotować magazyny na przyjęcie ziaren z nowej uprawy. Handlowcy ograniczyli jednak zakupy po atakach rosyjskich dronów na porty Odessa i Pivdennyi oraz oświadczeniu Putina, że korytarze zbożowe nie przyczyniają się do rozwiązania globalnego kryzysu żywnościowego, bo zboże nie trafia do Afryki, a na Zachód – wyjaśniają analitycy.

Zebrano tylko 0,5% powierzchni zasiewów kukurydz...

Pozostało 54% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 17:00