StoryEditor

Zbiory zbóż i rzepaku w UE w 2023 roku. Wstępny raport przedstawiono w Parlamencie Europejskim

W ostatnich latach europejscy rolnicy muszą się zmagać nie tylko ze skutkami ciężkiej sytuacji geopolitycznej we wschodnim regionie, ale również z coraz trudniejszymi warunkami pogodowymi, które wpływają na jakość i ilość zbiorów. Jakie są dane i prognozy dotyczące produkcji zbóż i innych upraw w Unii Europejskiej i co oznaczają one dla rynku i konkurencji? Mówił o tym w Parlamencie Europejskim przedstawiciel DG Agri Pierre Bascou.
01.09.2023., 15:09h

Sytuacja na polach w krajach Unii Europejskiej

Na razie jeszcze nie wszystkie państwa członkowskie przedstawiły raporty dot. tegorocznych zbiorów.  Natomiast, jak zauważył Pierre Bascou, spodziewany poziom produkcji zbóż w Unii Europejskiej wyniesie 271 mln ton. To jest o 2,4 proc. więcej niż zebrano w zeszłym roku. Jednak należy pamiętać, że ubiegłoroczne zbiory były na poziomie najniższym z ostatnich 10 lat.

- Patrząc na okres ostatnich 5 lat, całkowita produkcja nadal jest o 3 proc. niższa od średniej, czyli odbijamy się od dna. Natomiast wciąż daleko nam jest do średniego poziomu wieloletniego – podkreślił Pierre Bascou.

Także w różnych częściach Unii Europejskiej doszło do dramatycznych wydarzeń, które są związane ze zmianami klimatu i gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Te zjawiska mogą mieć istotny wpływ na produkcję, natomiast w najbliższych tygodniach eksperci będą się dokładniej przyglądali tej kwestii. Jednak istnieją obawy o jakość zbóż ze względu na duże opady deszczu w czasie zbiorów. Pojawiają się też kwestie związane z zawartością białka w zbożach i jakością pszenicy.

- Już teraz spodziewamy się, że pszenica będzie średniej jakości w porównaniu z tym, co mieliśmy w zeszłych latach – powiedział przedstawiciel DG Agri.

Ceny zbóż spadają na rynku światowym

Bascou podkreślił, że ceny zbóż spadły w ciągu ostatnich 12 miesięcy na rynku światowym, gdyż mamy zmiany związane z wojną w Ukrainie. Ceny stopniowo spadają – zarówno ceny produktów rolnych, jak i poza rolnych – co jest trendem światowym.

W przypadku Francji czy Rumunii eksport zbóż spadł o 25 proc. Cena spadła ok. 120 euro na tonie zbóż. Mniej więcej tak wyglądają dane średnie, które są wciąż poniżej wieloletnich średnich, mimo że Unia Europejska dalej utrzymuje pozycję jednego z głównych eksporterów pszenicy i jęczmienia.

Tymczasem pszenica durum, która jest wykorzystywana do produkcji makaronów i kuskusu, nie będzie prawdopodobnie tak intensywnie eksportowana z Kanady ze względu na suszę w tym regionie. Pszenica durum jest rodzajem pszenicy twardej, która jest bogata w składniki mineralne, witaminy i luteinę. Jest ceniona za swoją wysoką jakość i smak.

- Zostanie to uwzględnione oczywiście w przez ceny pszenicy wysokiej jakości, i myślimy, że te ceny wzrosną – stwierdził Pierre Bascou.

Rosja głównym konkurentem UE

Pierre Bascou spodziewa się, że Unia Europejska będzie drugim największym eksporterem pszenicy i jęczmienia, eksportując mniej więcej 42 mln ton pszenicy i ok. 10 mln ton jęczmienia. Mamy dużą konkurencję, zwłaszcza ze strony Rosji, która w minionym roku zwiększyła swoją produkcję.

- W zeszłym roku Rosja miała rekordową produkcję zbóż i doskonałe zbiory. Prawdopodobne będą to drugie największe wieloletnie zbiory w Rosji. Spodziewamy się, że Rosja będzie naszym silnym konkurentem na rynku pszenicy i jęczmienia – stwierdził Pierre Bascou.

Rosyjskie rekordowe zbiory wciąż stanowią wyzwanie dla eksporterów unijnych.

Produkcja roślin oleistych wzrasta w UE, ale spada w Ukrainie

Bascou przedstawił również sytuację dotyczącą produkcji roślin oleistych. Produkcja oleistych w Unii Europejskiej wyniesie prawdopodobnie 34 mln ton w sezonie 2023/2024. To jest mniej więcej o 4 proc. więcej niż w zeszłym roku, natomiast nadal o 9 -10 proc. poniżej wieloletniej średniej.

Wieloletnie zbiory rzepaku spadają, a zbiory słonecznika i soi wzrastają – mniej więcej o 14 proc. przypadku słonecznika i 15 -16 proc. w przypadku soi, i to mimo aktualizacji danych na temat zbiorów, które są związane ze zmianami klimatu. W przypadku słonecznika kluczowa dla tych danych jest Bułgaria, natomiast w przypadku soi - Rumuna i Francja. W Brazylii zbiory soi z kolei będą znów rekordowe, co może mieć przełożenie na spadek jej cen.

W Ukrainie natomiast uprawy roślin oleistych również zostały doświadczone przez niekorzystne warunki pogodowe (przedłużające się opady deszczu), co skutkuje nieco niższymi zbiorami niż w ubiegłym roku.

Ukraina ma dobre perspektywy na zbiory zbóż pomimo konfliktu

Wg przedstawiciela DG Agri Ukraina ma stosunkowo optymistyczne prognozy zbiorów zbóż i nasion , pomimo trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej oraz niekorzystnych warunków pogodowych.

Ministerstwo rolnictwa Ukrainy przewiduje, że produkcja zbóż i nasion wyniesie 76 milionów ton, w tym przewidywane 56 mln ton zbóż i ponad 20 mln ton roślin nasiennych. Zbiory jęczmienia i rzepaku prawie już dobiegły końca. Zbiory kukurydzy wyniosą mniej więcej 28 mln ton. Te szacunki są dość stabilne, natomiast te przewidywania będą jeszcze ulegały korektom.

Eksport pszenicy z Ukrainy ma być niższy niż w zeszłym roku. Mniej więcej 41 proc. zbiorów pszenicy będzie z Ukrainy wyeksportowane. Dla porównania rok temu było to ponad 70 proc.

- Mimo problemów związanych z pogodą, do których doszło w Unii Europejskiej: susz, ulew i powodzi – myślę, że zbiory w tym roku będą nieco wyższe niż w 2022 roku, natomiast nadal będą poniżej dziesięcioletniej średniej – podsumował w PE Pierre Bascou.

Maria Khamiuk

Fot. Envato Elements

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 05:32