StoryEditor

Ukraina sprzeciwia się przedłużeniu zakazu importu zbóż przez kraje UE

  Ukraina domaga się zniesienia ograniczeń handlowych w imporcie produktów rolnych z Ukrainy przez pięć krajów Unii Europejskiej, które chcą przedłużyć zakaz do końca 2023 roku. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba nazwał ten krok naruszeniem zasad wspólnego rynku i solidarności.
29.08.2023., 09:08h

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba wyraził swoje niezadowolenie na temat zamiaru kilku krajów UE przedłużenia ograniczeń w imporcie zbóż z Ukrainy, podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Czech Janem Lipawskim w Pradze. Kuleba stwierdził, że ograniczenia te są sprzeczne z umową o stowarzyszeniu między Ukrainą a UE oraz z zasadą solidarności, na której opiera się UE.

Zakaz importu zbóż dotyczy pięciu krajów UE

Ograniczenia handlowe w imporcie zbóż z Ukrainy zostały wprowadzone przez Komisję Europejską 2 maja 2023 roku i dotyczą czterech rodzajów produktów rolnych: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika. Zakaz ten ma obowiązywać do 15 września 2023 roku i dotyczy pięciu krajów: Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji.

Jednak minister rolnictwa Robert Telus oświadczył, że Warszawa i cztery inne sąsiednie kraje Ukrainy rozważają przedłużenie zakazu importu ukraińskiego ziarna do końca tego roku. Telus dodał, że on i ministrowie Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii popierają subsydia tranzytowe i chcą dodać nowe produkty do listy zakazanych do importu (na przykład ukraińskie maliny w przypadku Polski).

Ukraina gotowa do współpracy, ale nie na koszt swoich rolników

Kuleba powiedział, że Ukraina jest gotowa współpracować z pięcioma krajami, które chcą przedłużyć zakaz, „aby znaleźć rozwiązanie”. Jednak zaapelował do tych krajów, aby przemyślały swoje decyzje polityczne.

- To nie będzie łatwe, ale wszyscy powinni zrozumieć, że Ukraina, będąc bardzo wdzięczna tym krajom za pomoc wojskową i humanitarną, w tej konkretnej kwestii, jeśli będą działać w ten sposób, nie pozostawiając nam niczego innego, jak stanowczo bronić naszych praw i praw naszych rolników – podsumował szef ukraińskiego MSZ.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy również skomentowało oświadczenie polskiego ministra rolnictwa o zamiarach Polski i kilku innych krajów przedłużenia zakazu importu ziarna z Ukrainy do końca 2023 roku.

- Wyrażamy kategoryczne niezadowolenie z przedłużenia ograniczeń handlowych w imporcie produktów rolnych z Ukrainy po wygaśnięciu zakazu Komisji Europejskiej 15 września – oświadczył rzecznik prasowy MSZ.

MSZ wyraża również „pełne niezrozumienie” z powodu zamiarów rozszerzenia listy zakazanych towarów importowanych, dodając do niej inne kategorie ukraińskich produktów.

Mkh na podst. Ministerstwo Spraw Zewnętrznych Ukrainy, Radio Svoboda, Reuters

Fot. Envato Elements

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 04:38