Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Czy mączniak rzekomy w czerwcu jest groźny dla uprawy rzepaku?

Obrazek

Czy wystąpienie mączniaka rzekomego w czerwcu w rzepaku jest groźne dla uprawy?

Tomasz Czubiński7 czerwca 2023, 10:48

Pytanie Czytelnika: Zauważyłam, że liście łodygowe rzepaku przedwcześnie żółkną, gniją, a na spodzie ich powstaje szary nalot. Jest to ewidentnie mączniak rzekomy. Czy jest on groźny o tej porze roku?

Mączniak rzekomy w rzepaku

Odpowiedź Eksperta: Mączniak rzekomy to groźna choroba fazy siewek i pierwszych liści.


Mączniak rzekomy na liściu rzepaku fot. Czubiński

 

Jeśli wtedy jest stosunkowo wilgotno, może doprowadzić do wypadania całych roślin lub znacznego osłabienia ich kondycji przed zimą. Jednak bardzo często jest obserwowany także w fazie kwitnienia i wzrostu łuszczyn na liściach łodygowych. Ma to miejsce zwłaszcza gdy łan jest gęsty i panuje w nim wysoka wilgotność powietrza. Co ważne, patogen wywołujący tę chorobę słabo zwalczają fungicydy stosowane w fazie opadania płatków kwiatowych. Ponadto rzepak dobrze chroniony za pomocą strobiluryn i karboksyamidów długo utrzymuje zielone liście, co sprzyja rozwojowi mączniaka rzekomego. Na szczęście choroba nie jest groźna dla plonu o tej porze roku. Z drugiej strony jej występowanie na dojrzewających pędach powoduje, że porażone zostaną siewki samosiewów, a z nich zarodniki mogą przedostać się na nowe plantacje. Zatem jeśli obserwujemy dużo mączniaka rzekomego, to trzeba z większą starannością zwalczać mechanicznie samosiewy oraz przyglądać się stanowi nowych plantacji.Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 06/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)