StoryEditor

Bor do 3 razy wiosną w rzepaku

Druga dawka azotu w rzepaku już posiana lub właśnie jest rozsiewana, więc można pomyśleć nad innymi składnikami, np. borem. Wiosną można go podać nalistnie 2–3 razy.
17.03.2022., 12:03h

Bor to jeden z ważniejszych mikroelementów w rzepaku. Odpowiada nie tylko za prawidłowy rozwój komórek, np. korzenia (jego brak objawia się nekrozami na jego przekroju), ale też za dobre zapłodnienie. Bor ważny jest dla dobrej kondycji pyłku. Rzepak jest rośliną owadopylną, więc po przeniesieniu przez owady pyłku na znamiona słupków pyłek zaczyna kiełkować – wytwarza łagiewkę pyłkową, która poprzez słupek dostaje się do zarodni i tam dochodzi do zapłodnienia. Bez boru ten proces jest spowolniony bądź zakłócony na tyle, że do zapłodnienia nie zawsze dochodzi. Efekt to zwyczajnie niższy plon.

Dawka l/ha

Najpopularniejszą formą dolistną boru jest boroetanoloamina. Najczęściej występuje w nawozach, które zawierają jej 150 g/l (są też nawozy z inną zawartością tej formy organicznej boru). Najczęściej też zalecane jest stosowanie właśnie 1 l/ha takiego produktu. Bor nie występuje w formie chelatu jak większość innych mikroelementów, jednak forma organiczna świetnie sprawdza się w nawożeniu dolistnym.

W rzepaku na wiosnę bor można podać 2–3 razy:

  • pierwszy raz tydzień po ruszeniu wegetacji wiosennej w dawce150–200 g/ha
  • drugi raz, kiedy rośliny mają wysokość 15 cm w dawce 100–150 g/ha
  • trzeci raz w fazie pąkowania w dawce 100–150 g/ha.

Można się spotkać z zaleceniami mówiącymi o tym, że bor należy stosować dopiero od fazy wzrostu pędu, czyli kiedy mają kilkanaście cm wysokości. Wtedy jednak dawka składnika może być większa i w zależności od stanu roślin może wynosić 200–300 g/ha B.

Bor także w boraksie

Boraks nadaje się do nawożenia dolistnego rzepaku. To minerał pochodzenia naturalnego i w małym stężeniu może być stosowany nie tylko w rzepaku. Zawiera 11,3% boru (113 g boru w 1 kg boraksu). Niektóre zalecenia mówią, że wiosną podczas pierwszego zabiegu dokarmiania rzepaku nawozami nalistnymi można zastosować 50 g/ha boru w boraksie. Żeby podać taką ilość składnika, trzeba zastosować dokładnie 0,44 kg/ ha boraksu. Warto wcześniej dobrze go rozpuścić i dopiero dodać do mieszaniny. Niektóre zaś zalecenia mówią o stosowaniu boraksu w stężeniu do 0,5% (czyli 0,5 kg w 100 l wody).

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 20:41