StoryEditor

Pszenice silnie się krzewią, lecz to nie powód do zmartwień

Deszcze doskwierają wielu rolnikom, gdyż nie mogą zakończyć wielu prac w gospodarstwie. Są jednak miejsca w kraju, gdzie udało się np. w terminie posiać pszenicę, która obecnie silnie się rozkrzewia. Nie jest to jednak powód do zmartwień.
24.11.2017., 16:11h
Gdy w wielu rejonach Polski deszcze były i są utrapieniem dla producentów zbóż, kukurydzy czy ziemniaków, to np. w Małopolsce i niektórych enklawach Dolnego Śląska i Podlasia rolnicy narzekali na suszę. Nie wszędzie występowały też deszcze nawalne czy z dużą częstością, co pozwoliło rolnikom wysiać w terminie oziminy, w tym pszenicę ozimą. Po dostatecznej ilości wody w glebie oraz dość korzystnej temperaturze rośliny rozwijają się dynamicznie, zwłaszcza na kwaterach, gdzie przedplonem były rośliny strączkowe, promowane w ramach dopłat czy programu zazielenienia.

Mamy sygnały od rolników, że są one obecnie w fazie 7–9 liści, co budzi ich niepokój przed nadmiernym rozkrzewieniem i zagrożeniem wymarzania. Uspokajamy, nie należy obecnie w żaden sposób modyfikować ich pokroju. Duże ilości wody opadowej silnie przepłukują glebę, wymywając azot, siarkę czy magnez, a na lżejszych stanowiskach także potas. Już teraz widać, że rozkrzewione plantacje jęczmienia, żyta, pszenżyta i pszenicy zaczynają się przebarwiać, co świadczy o lekkim głodzie. W tych warunkach rośliny samoczynnie zredukują wiosną najsłabsze odrosty, a obecnie może to korzystnie wpłynąć na ich potencjał zimotrwałości.

Aktualnie w wielu miejscach nie ma też szans wjazdu sprzętem na pola, ale tam gdzie jest to możliwe, a gospodarstwo jest nastawione na intensywną technologię, warto zasilić uprawy dolistnie, łącznie z zabiegami fungicydowymi i biostymulatorami. Nie należy natomiast stosować mineralnego nawożenia uzupełniającego, gdyż rośliny mogłyby zbyt długo kontynuować wegetację (pełzająca wegetacja podczas kalendarzowej zimy), nie zahartują się przed spoczynkiem zimowym, co grozi ich wymrożeniem. Większa masa wegetatywna zbóż chroni ponadto węzły krzewienia przed ewentualnymi mrozami – jest ich naturalną barierą termiczną.

Ze względu jednak na duże wymywanie składników pokarmowych i przy potencjalnie dużej masie wegetatywnej roślin warto już teraz zaplanować wczesnowiosenne dokarmianie regeneracyjne upraw saletrą, saletrzakiem czy salmagiem, które uzupełnią brakujące pierwiastki.
(bie)
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 05:18