Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Technika budowlana>

Słoma na materiał budowlany, poznaj pomysł naukowca UPP

Obrazek

Słomiana płyta alternatywą dla drewna – projekt pod taką nazwą realizowany przez prof. UPP dr. hab. Radosława Mirskiego z Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu znalazł się na liście nominowanych wynalazków w VII edycji konkursu pod nazwą „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”.

Jan Beba25 marca 2020, 06:00

Lekkie panele akustyczne ze słomy – to jeden z przedmiotów zainteresowania poznańskiego naukowca, który poszukuje nowych materiałów dla meblarstwa jako alternatywy dla drewna. Pod lupę wzięto więc m.in. trzcinę, ale też słomę rzepakową czy konopną. Dobre wyniki dawała głównie słoma rzepakowa. Jak zapewnia prof. Mirski (na zdjęciu), można jej używać do produkcji płyt OSB, powszechnie stosowanych w budownictwie. Obiecująca zdawała się być również słoma konopna. Naukowcy chcieli jednak dać szansę również swojskiej słomie zbożowej, która okazała się znakomity materiałem i w efekcie przeprowadzonych badań wytworzono płyty charakteryzujące się wysoką wytrzymałością.

Radosław_Mirski_UP_Poznan

Końcowymi odbiorcami paneli akustycznych ze słomy jest szeroko pojęte budownictwo. Rosnąca świadomość w zakresie ograniczenie docierającego do pomieszczeń hałasu, powoduje, że tego typu materiały cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Opracowywana płyta znajdzie zatem zastosowanie zarówno w budownictwie jako naturalny materiał stanowiący izolację cieplną oraz akustyczną, jak również w kształtowaniu wygłuszeniu pomieszczeń konferencyjnych i hal produkcyjnych.

Wykorzystanie materiałów izolacyjnych na bazie odnawialnych surowców naturalnych jest w Polsce stosunkowo niskie. Wynika to z jednej strony z braku dostępności tych materiałów, jak i mniejszej świadomości, co do wysokiej jakości tych materiałów. Materiały te znacznie większym uznaniem cieszą się w Niemczech czy Francji. Prekursorem w Polsce w systemowym wykorzystaniu tego typu materiałów jest firma Steico, która ponad 80% swej produkcji wysyła jednak na rynki zewnętrzne. Dotychczasowe wykorzystanie cząstek słomy w procesie produkcji materiałów płytowych polegało głównie na zastąpieniu nimi wiórów drzewnych w produkcji płyt przeznaczonych dla meblarstwa. Obecnie powszechna akceptacja przemysłu płytowego do stosowania, klejów pMDI pozwala na zwiększenie roli cząstek z roślin jednorocznych w procesie produkcji materiałów płytowych. Zauważona przez autorów rozwiązania dobra relacja właściwości mechanicznych płyt, wytwarzanych z użyciem pMDI, do ich gęstości pozwala na duże możliwości w kształtowaniu właściwości tych płyt przy niskim zużyciu surowca.

Warto również podkreślić, że już sam surowiec (słoma zbożowa), na którego wykorzystaniu opiera się opracowana technologia nie znajduje na chwilę obecną jeszcze szerokiego zastosowania w przemyśle płytowym. Opracowana technologia powoduje, że słomy roślin jednorocznych staną się atrakcyjną alternatywą zarówno dla drewna, jak i materiałów niedrzewnych w produkcji materiałów akustycznych.

Eureka! DGP - Odkrywamy polskie wynalazki to cykl redakcyjny "Dziennika Gazety Prawnej" połączony z konkursem na najlepszy wynalazek zgłoszony przez polską uczelnię lub instytut naukowy. Ideą cyklu jest promocja polskiej nauki i potencjału twórczego młodych wynalazców poprzez przedstawienie na łamach gazety wynalazków zgłoszonych do Urzędu Patentowego RP, które mają zastosowanie w praktyce, mogą być wykorzystane w gospodarce i w produkcji.Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)