StoryEditor

Rolnicy z Pyrzyc wyszli z aresztu za kaucją

Pięciu rolników, przebywających od ponad tygodnia w szczecińskim areszcie, wyszło dziś na wolność i wróciło do swoich domów. Prokurator zdecydował o zmianie środków zapobiegawczych wobec nich.
16.10.2015., 19:10h

Dzisiaj do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie wpłynęły wnioski obrońców o uchylenie tymczasowego aresztowania zastosowanego wobec 5 rolników podejrzanych o ustawianie pzretargów na zakup ziemi z zasobów Skarbu Państwa. Prokurator prowadzący sprawę uwzględnił wnioski obrońców o uchylenie izolacyjnego środka zapobiegawczego i zastosował wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach: 50000, 70000, 100000, 110000 i 120000 zł oraz dozory Policji.
 
W komunikacie prasowym szczecińskiej prokuratury czytamy: "Uzasadniając swoje stanowisko w przedmiocie zmiany środka zapobiegawczego prokurator wskazał, że w przedmiotowej sprawie nadal istnieją przesłanki uzasadniające konieczność stosowania środków zapobiegawczych. Materiał dowodowy, który stanowił podstawę zastosowania środków zapobiegawczych w tej sprawie przez Sąd, został jednak dodatkowo zweryfikowany w toku czynności procesowych z udziałem wszystkich przesłuchanych dotychczas świadków, wzmacniając dodatkowo przesłankę w zakresie dużego prawdopodobieństwa popełnienia zarzucanego przestępstwa, jak również konieczności zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania. W okresie od dnia 8 października 2015 r. prokurator prowadzący śledztwo przy wsparciu dwóch prokuratorów i funkcjonariuszy KWP w Szczecinie przeprowadził liczne czynności procesowe mające na celu sprawdzenie prezentowanej przez podejrzanych linii obrony i zweryfikowanie dotychczasowych ustaleń.
 
Prokurator nie uwzględnił wniosków o przyjęcie poręczeń osobistych uznając, że zastosowanie poręczenia majątkowego i dozoru Policji w sposób prawidłowy zapewni tok postępowania, a stosowanie dodatkowo jeszcze jednego środka o charakterze wolnościowym nie jest konieczne".

Rolnicy z okolic Pyrzyc twierdzą, że ich zatrzymanie ma charakter polityczny, a oni sami walczą o to, by polska ziemia nie dostała się w ręce obcokrajowców.   bcz

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Szczecinie

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 06:30