Zarejestruj się, i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
Możliwość ubiegania się o zwrot nieruchomości, która okazała się być zbędna na cel wywłaszczenia zakłada art. 137 ustawy z 21 sierpnia o gospodarce nieruchomościami, która precyzuje, że:
1. Nieruchomość uznaje się za zbędną na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu, jeżeli:
a) pomimo upływu 7 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, nie rozpoczęto prac związanych z realizacją tego celu albo
b) pomimo upływu 10 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, cel ten nie został zrealizowany.
r e k l a m a
Można starać się o zwrot nieruchomości jedynie wtedy, gdy jest ona własnością Skarbu Państwa lub samorządu. Jeżeli stała się ona własnością prywatną, prawo do zwrotu już nie przysługuje, podobnie jak przy użytkowaniu wieczystym. O zwrot mogą ubiegać się dawni właściciele, współwłaściciele lub ich spadkobiercy.
Przewidziano dwa terminy składania wniosków o zwrot. Jeżeli organ zawiadomił byłego właściciela lub jego spadkobierców o zamiarze użycia wywłaszczonej nieruchomości lub jej części na inny cel niż określony w decyzji o wywłaszczeniu – mają oni 3 miesiące od daty otrzymania zawiadomienia na złożenie wniosku. Taki sam termin obowiązuje gdy organ dokonał zawiadomienia w trybie publicznego zawiadomienia. Jeśli zaś organ nie dokonał takiego zawiadomienia przysługuje 20 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna (podpisanie umowy o zbyciu nieruchomości) – na dochodzenie zwrotu nieruchomości. Tarcza antykryzysowa 2.0 bieg terminów administracyjnych. Pierwotnie termin miał minąć 14 maja br., doszło dalsze 45 dni. Tyle czasu właśnie mają byli właściciele na składanie wniosków o zwrot.
Wnioski o zwrot nieruchomości można składać do wydziałów geodezji właściwych miejscowo starostw, procedura nie przewiduje opłat. Do wniosku należy dołączyć decyzję wywłaszczeniową, ewentualnie postanowienie sądowe o nabyciu spadku lub notarialny akt poświadczenia dziedziczenia.
Więcej szczegółowych informacji na blogu mec. Jana Górskiego odszkodowanieodpanstwa.net
r e k l a m a
r e k l a m a