Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>

Jak to naprawić? Pogotowie warsztatowe top agrar Polska: Ustawienie zbieżności kół

Kiedy pojawią się problemy z utrzymaniem prostego toru jazdy, a dodatkowo zauważamy przyspieszone zużycie ogumienia, może być to sygnał, że trzeba sprawdzić ustawienie przednich kół. Podpowiadamy, jak szybko i precyzyjnie wykonać regulację zbieżności.

Paweł Twardowski14 września 2021, 17:14
Prawidłowo wyregulowana zbieżność kół w ciągniku sprawia, że pojazd sam utrzymuje prosty kierunek jazdy i nie trzeba go korygować kierownicą. Dodatkowo wyeliminowane zostaje zjawisko tzw. trzepotania kół i mamy pewność, że przednie ogumienie nie będzie się zużywać w przyspieszonym tempie.

O ile opony na oś kierowaną do polskich ciągników C-330 czy C-360 to niewielki wydatek (od ok. 400 zł brutto za komplet), to szerokie napędowe ogumienie kosztuje nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego warto poświęcić odrobinę czasu, by skontrolować ten parametr i ewentualnie wykonać jego korektę. Do regulacji nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, wystarczą dwie listewki.

O zbieżności, czyli schodzeniu się kół do środka pojazdu mówimy w przypadku ciągników z przednią osią nienapędową. Wówczas odległość mierzona pomiędzy krawędziami felg z przodu jest mniejsza niż odległość z tyłu.

Zachęcam do obejrzenia filmu poradnikowego!
Wypróbuj top agrar Polska - zamów bezpłatny egzemplarz!Picture of the author
Autor Artykułu:Paweł Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)