Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Kiedy można ruszyć z azotem na zboża i rzepak? IMGW zdążył, Rada Ministrów śpi

Obrazek

Zapowiadana zmiana rozporządzenia Rady Ministrów z tzw. programem azotanowym miała wg zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury wejść w życie 1 lutego, czyli dziś. Tymczasem przepisu jeszcze nie ma.

Tomasz Czubiński1 lutego 2023, 15:46

Wyczekiwanym przez rolników nowym przepisem miały być elastyczne terminy nawożenia. Przypomnijmy, że pozwalać mają one wkrótce (po pojawieniu się nowego prawa) na stosowanie nawozów zawierających azot wcześniej niż 1 marca, czyli jeszcze w lutym. Prace nad zmianami, w tym konsultacje społeczne, co do których nie można mieć zarzutów, bo odbywały się wręcz wzorowo, zaczęły się już wczesną jesienią ubiegłego roku.

Elastyczne terminy – jak to rozumieć?

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa w zmienionym rozporządzeniu pojawić miało się kilka nowych rozwiązań prawnych. Należą do nich regulacja sprawy osadów ściekowych czy doprecyzowanie sposobu obliczeń. Przede wszystkim zmianie ulec miały terminy nawożenia (nie tyle zmianie, co uelastycznieniu w zależności od warunków pogodowych). Zatem jak one będą prawdopodobnie sformułowane?

W uprawach ozimych i wieloletnich zastosowanie nawozu zawierającego azot (mineralny jednoskładnikowy, mineralny typu nitrofoska czy dwuskładnikowy (np. fosforan amonu), dolistny zawierający choćby ułamek procenta azotu, organiczny (np. kompost z roślin), naturalny pochodzenia zwierzęcego (obornik, gnojowica, pomiot itd.), poferment z biogazowni, osad ściekowy itp.) będzie można zastosować już pomiędzy 1 lutego, a ostatnim dniem lutego (później – w marcu kwietniu itd. także będzie można, gdyż jest to już sztywny termin) jeżeli średnia temperatura powietrza określona przez IMWG na terenie powiatu, na którym rolnik posiada większość gruntów przekroczy 3 st. C w ciągu pięciu następujących po sobie poprzedzających dzień stosowania nawozu dni.

Dla upraw jarych różnica polega tylko na kryterium temperaturowym – musi ona przekraczać 5 st. C.

Sprawę można wyjaśnić na przykładach:

Przykład 1

Jeżeli średnia temperatura powietrza dla np. powiatu dzierżoniowskiego będzie wynosiła:

 • 28 stycznia 6,2 st. C
 • 29 stycznia 5,1 st. C
 • 30 stycznia 5,2 st. C
 • 31 stycznia 7,2 st. C
 • 1 lutego 7,5 st. C

to rolnik, który ma większość gruntów swojego gospodarstwa na terenie tego powiatu będzie mógł zastosować azot 2 lutego w uprawach ozimych i jarych.

Przykład 2

Jeżeli dla powiatu płockiego średnia temperatura powietrza będzie wynosić:

 • 29 stycznia 5,1 st. C
 • 30 stycznia 4,2 st. C
 • 31 stycznia 3,2 st. C
 • 1 lutego 4,5 st. C
 • 2 lutego 5,5 st. C

to rolnik, który ma większość gruntów swojego gospodarstwa na terenie tego powiatu będzie mógł zastosować azot 3 lutego tylko w uprawach ozimych (dla jarych nie został przekroczony próg 5 st. C).

Przykład 3

Jeżeli dla powiatu mogileńskiego średnia temperatura powietrza będzie wynosić:

 • 30 stycznia 4,2 st. C
 • 31 stycznia 3,2 st. C
 • 1 lutego 3,5 st. C
 • 2 lutego 2,5 st. C
 • 3 lutego 3,5 st. C

to rolnik 4 lutego nie może zastosować żadnego nawozu, ponieważ okres pięciu dni został przerwany spadkiem temperatury poniżej 3 st. C w dniu 2 lutego w ww. przykładzie.

Instytut zdążył

Średnia temperatura dobowa dla powiatu będzie określana i publikowana na stronie agrometeo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (agrometeo.imgw.pl). Co więcej IMGW już zdążył z opracowaniem takiej strony i jest ona na stronie jako nieczynna. Na agrometeo jest już zakładka o nazwie Kryterium wcześniejszego terminu nawożenia. Zatem naukowcy zdążyli, a władza jeszcze nie.

Na szczęście w tym roku opóźnienie nie ma większego wpływu na termin nawożenia. Mamy jak na luty ciepło, ale kryteria temperatury ponad 3 st. C nie są przekroczone. Przykładowo w Lublinie, w ciągu ostatnich pięciu dni, nie było to więcej niż 1 st. C.

Temperatura w Lublinie – źródło agrometeo IMGW

 

W tradycyjnie ciepłym rejonie Polski, na Dolnym Śląsku (Wrocław), dopiero od przedwczoraj temperatura skoczyła ponad 3 st. C.

Temperatura we Wrocławiu – źródło agrometeo IMGW

 

W polskim biegunie zimna, na północnym wschodzie, były temperatury ujemne i od dwóch dni mamy przekroczone nieco 0 st. C.

Temperatura w Suwałkach – źródło agrometeo IMGW

 

Jednak trend wzrostu temperatury i rozpoczynająca się wegetacja wskazują, że nowelizacja rozporządzenia będzie za chwile wyczekiwana przez rolników z niecierpliwością.

tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)