Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Nawadnianie z satelity – czy to możliwe?

Obrazek

Oczywiście woda bezpośrednio z satelity dotarłaby do roślin w niewielkiej ilości. Nie o to chodzi, aby tak właśnie postępować. Jednak technologia satelitarna jest w stanie wspomagać nawadnianie, co przekłada się na konkretne oszczędności wody, paliwa i czasu.

Tomasz Czubiński24 lutego 2023, 11:49

– W ubiegłym roku w Wielkopolsce i na Zachodnim Pomorzu brakowało wody nie tylko dla ziemniaka, a na Ziemi Lubuskiej jest to problem trwający od co najmniej 5 lat. Tymczasem ziemniak to woda opakowana w skórkę – powiedział Mateusz Stankiewicz z firmy Wasat podczas środowego Seminarium Ziemniaczanego.

Brak wody spowodował wyraźne pogorszenie stanu ulistnienia ziemniaków szczególnie w ciągu dwóch pierwszych tygodni sierpnia (pojawiło się dużo wysuszonych i żółtych liści). Brak wody to także problemy z chłodzeniem roślin dzięki transpiracji.

– Duże problemy fizjologiczne są wywołane także upałami. Bez dostarczania wody do gleby problemy niestety nawarstwiają się. Stąd potrzeba inwestycji w nawadnianie – dodał Mateusz Stankiewicz. Jednak inwestycja w deszczownię czy bardziej efektywne linie kroplujące musi być przemyślana pod względem organizacyjnym i prawnym. Gdy zostaną poniesione koszty materiałowe i biurokracji konieczne jest mądre zarządzenie nawadnianiem.

–  Oprócz kwestii technicznych i prawnych w nawadnianiu warto rozwiązać problemy zarządzania tym zabiegiem. Można w tym celu instalować czujniki, ale można także wykorzystać dane satelitarne. Dlatego oferujemy system Irriget – dodał przedstawiciel firmy Wasat.

Irriget to internetowy serwis satelitarnego wsparcia decyzji nawodnieniowych. Pozwoli on zdecydować, gdzie, kiedy i ile dostarczać wody. System łączy informacje o temperaturze, ewapotranspiracji, fazie rozwojowej roślin i glebie. Na podstawie tych danych algorytmy podpowiadają, gdzie, kiedy i ile wody stosować.

Ponadto Irriget wychwytuje miejsca problematyczne na polu, co powoduje, że nie trzeba nawadniać całej plantacji. Przykładowo system pokazuje, że w jednym miejscu plantacji parowanie wynosi 3 l/m2 a w innym dwa razy tyle. W ostateczności pozwala to na konkretne oszczędności. 

– Narzędzie do wyznaczania terminu nawadniania opiera się o danych satelitarnych i zapotrzebowania roślin na wodę. Określa się okresy krytyczne dla ziemniaka, ale także dla ponad 50 innych upraw – mówi Mateusz Stankiewicz. Dodał, że technologie są testowane w praktyce i porównuje się informacje w gospodarstwach z systemem Irriget oraz z nawadnianiem bez wsparcia systemu. Z badań firmy wynika, że możliwe było zaoszczędzenie 144 m3/ha wody, a plon wzrósł o 11%. Ponadto zaoszczędzono 3 dni pracy dzięki eliminacji zbędnego przekładania i nadzorowania deszczowni. Badanie to przeprowadzono w gospodarstwie z 3 odmianami ziemniaka na 40 ha, w którym używa się 2 deszczowni.

Oczywiście nic nie jest za darmo i prace nad systemem trzeba sfinansować.

– Oszczędności dzięki systemowi są wymierne, ponieważ opłaty za korzystanie nie są wysokie. Ponadto można do systemu przystąpić za darmo i testować go przez dwa tygodnie – mówi ekspert. Firma przygotowała trzy pakiety korzystania z systemu w zależności od wielkości nawadnianych upraw. Najmniejszy, do 20 ha kosztuje 200 zł za rok co daje cenę od 10 zł/ha, Średni pakiet do 50 ha to wydatek 400 zł/rok a pakiet największy kosztuje 1500 zł/rok i obejmuje obszar do 250 ha. Koszt jednostkowy hektara wynosi wówczas od 6 zł/ha.

tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)