StoryEditor

Mazowieckie propozycje

Ostatnie dni sierpnia ogrodnicy zainteresowani nowościami z branży warzywniczej i szkółkarskiej spędzają od lat na Mazowszu. Swoje „drzwi” w Konotopie (Ożarów Maz.) otwiera firma Bejo. Natomiast Centrum EXPO XXI dzięki firmom szkółkarskim zamienia się w bajeczny ogród.
02.09.2014., 11:09h

Ciekawe w Bejo

W Polsce coraz popularniejsza staje się przybyła z Francji szalotka. Skupem szalotki zajmują się m.in. mroźnie. Na poletkach demonstracyjnych w Konotopie pokazano szalotki o wydłużonej cebuli – Conservor F1 i Matador F1 oraz bardziej kulistą Ambition F1. W przeciwieństwie do wydłużonych pokrytych lekko fioletową łuską, Ambition F1 ma łuskę żółtą.

Nadzieją firmy wśród odmian marchwi jest przedstawiony mieszaniec Norway F1 (Bejo 2953), mający zastąpić lidera na rynku europejskim – odmianę Nerac F1.
Wkrótce rozpocznie się sprzedaż nowej odmiany pietruszki Arctica F1 (Bejo 2966). Przedstawiciele firmy zapowiadają lepsze wschody nasion tej odmiany i poprawioną zdolność przechowalniczą.

Zainteresowanie, ze względu na wielkość owoców, budziła nowa odmiana pomidora – Tomsk F1, która dołączy do popularnych wśród plantatorów odmian Polbig F1 i Polfast F1.
Jaguara F1 i Cabtona F1 ma zastąpić odmiana kapusty głowiastej białej Passat F1. Jest bardzo plenna, nadaje się do kwaszenia, powstaje z niej biała krajanka. Nadaje się do zbioru mechanicznego.

W niedalekiej przyszłości firma zaproponuje sporo kalafiorowych nowości. Można było zapoznać się z nimi (oznaczone jeszcze numerami) na poletkach demonstracyjnych.

Borówki i inne owocowe

Szkółkarze propagują uprawę borówki, jagody kamczackiej, żurawiny, których sadzonki prezentowano wśród krzewów ozdobnych. Swoje dokonania pokazała holenderska firma z tradycjami Schrijnwerkers. Przedsiębiorstwo zajmuje się rozmnażaniem borówki z sadzonek. Przedstawiciel przekonywał o wyższości tej metody nad rozmnażaniem in vitro, z powodu lepszej jakości roślin już w warunkach polowych. Firma prowadzi również uprawę borówki i przetwarza jej owoce m.in. na soki i susz. kw

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 18:55