StoryEditor

OSTATNI moment na użycie obornika. Potem na rolnika czeka kara!

Zgodnie z programem azotanowym rolników obowiązuje przestrzeganie terminów, w których mogą oni stosować nawozy azotowe. Jeżeli się ich nie trzymają, mogą otrzymać karę. Przypominamy, że zaraz mija termin na stosowanie obornika!

30.10.2024., 11:32h

Terminy dla nawożenia azotem - obornik i gnojowica do końca października!

Do 20 października włącznie, można było legalnie stosować nawozy mineralne, które zawierają azot oraz nawozy naturalne płynne, jak gnojówka, gnojowica na gruntach ornych. 

  • nawóz naturalny stały, jak obornik można stosować do 31 października na gruntach ornych, a na użytkach trwałych, uprawach wieloletnich oraz uprawach trwałych do dnia 30 listopada.
  • nawóz azotowy mineralny i naturalny płynny, jak gnojowica, czy gnojówka można stosować jeszcze na TUZ, uprawach wieloletnich i na uprawach trwałych do 31 października.

Kiedy można wydłużyć termin stosowania nawozów naturalnych? 

Dopuszczone jest jednak wydłużenie terminu stosowania nawozów naturalnych. Przepisy jednak nie obejmują w tej kwestii upraw pod osłonami i upraw kontenerowych.

Wydłużenie możliwe jest w następujących sytuacjach, kiedy to wystąpiły:

  • niekorzystne warunki pogodowe, jak nadmierne uwilgotnienie gleby, susza

– w tych sytuacjach graniczny termin stosowania nawozów to 30 listopada; przepisy programu azotanowego nie wymagają specjalnego dokumentowania takich przypadków; rolnik sam określa warunki pogodowe i potrzebę stosowania nawozów w terminie późniejszym niż 31 października – podaje MRiRW.

  • W przypadku zakładania uprawy jesienią po późno zebranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach – dla tych sytuacji termin stosowania nawozów to koniec jesieni.
    - Dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może przekroczyć dawki 30 kg N/ha.|
    - Należy szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy.

Jaka kara dla rolnika za stosowanie nawozu po terminie?

Za stosowanie nawozów niezgodnie z przepisami  lub z planem nawożenia azotem, rolnikowi grozi kara w wysokości 2636,02 zł.

Jakie inne kary może dostać rolnik, związane z nawożeniem? Dowiesz się TUTAJ: Jakie kary dla rolnika za niewłaściwe przechowywanie obornika i stosowanie nawozów azotowych po terminie?

 

Bernat Patrycja

Fot: Czubiński

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. listopad 2024 11:49