StoryEditor

Rolnicza Solidarność wyliczyła straty polskich rolników na 70 mld zł! "Winna jest Unia Europejska"

- Straty polskich rolników wyceniamy na ok. 70 mld złotych i tyle powinna wypłacić z funduszu wojennego Unia Europejska, która ponosi winę za obecną sytuację - mówili dziś działacze NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidulanych pod siedzibą MRiRW. Związkowcy żądają od Premiera i ministra rolnictwa rozpoczęcia starań o uzyskanie tych pieniędzy w Brukseli.
13.03.2024., 14:41h

Obszański: "Domagamy się, aby z funduszu wojennego było przeznaczone na ten cel 15 mld euro"

NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych złożyła dzisiaj w ministerstwie rolnictwa wniosek, w którym podtrzymano żądania dotyczące ochrony granicy przed niekontrolowanym napływem ukraińskich towarów rolno-spożywczych oraz likwidacji Zielonego Ładu.

– Ale jednocześnie chcemy, aby były działania osłonowe dla wszystkich działów produkcji rolnej. Domagamy się, aby z funduszu wojennego było przeznaczone na ten cel 15 mld euro – mówił dzisiaj na konferencji prasowej przed MRiRW Tomasz Obszański Przewodniczący NSZZ RI "Solidarność".

15 mld euro to w zaokragleniu 70 mld zł.

Kosmal: "Sytuacja polskich gospodarstw jest tragiczna"

Zdaniem związkowców taka pomoc jest konieczna.

– Sytuacja w naszych gospodarstwach jest tragiczna już trzeci rok. Nie ma konkretnych rozwiązań systemowych. Podczas rozmów nie padają żadne konkrety tylko obietnice, że rząd pomoże, ale to wymaga czasu. A nasze gospodarstwa są na skraju bankructwa i potrzebują szybko gotówki – kontynuował Edward Kosmal, zastępca Przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność”.

Związkowcy: "Mamy magazyny pełne zbóż"

Związkowcy podkreślili, że cały czas bardzo trudna jest sytuacja na rynku zbóż. Magazyny rolników są pełne, ponieważ nie ma chętnych na kupno ziarna, które przemycane jest z Ukrainy. Na pozostałych rynkach też nie jest lepiej. Solidarność Rolników Indywidualnych łączne straty na wszystkich rynkach wyliczyła na ok. 70 mld zł. Oprócz tego niezbędne jest przyśpieszenie wypłat dopłat bezpośrednich i pomocy suszowej.

- Wina leży po stronie Unii Europejskiej. Dlatego finansowanie tarczy wojennej ze środków unijnych – dodał Adrian Wawrzyniak, rzecznik prasowy NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, który podkreślił, że cały czas kontynuowane będą protestu rolnicze na drogach, aż do czasu realizacji postulatów dotyczących likwidacji Zielonego Ładu i zamknięcia granicy z Ukrainą.

Wraca sprawa protestu rolników w Warszawie 6 marca

Związkowcy poinformowali także o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu przestępstwa. Wniosek dotyczy zachowania funkcjonariuszy policji przed Sejmem podczas 6 marca br.

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. maj 2024 01:01