StoryEditor

Jęczmienie żółkną- czy z powodu chłodu?

Jęczmień z racji najwcześniejszego terminu siewu jest najbardziej zaawansowany w rozwoju. Na bujnej masie liści dobrze więc widać, czy roślinom coś dolega.
13.11.2019., 10:11h
Zmiana zabarwienia liści zbóż często ma swoje źródło w glebie. Niektóre plantacje mogą być założone na stanowiskach o nieuregulowanym odczynie. Niski odczyn gleby jest częstą przyczyną słabego wybarwienia liści jęczmienia, który nie toleruje niskiego pH. Poza tym niskie pH gleby i jej duże uwilgotnienie mogą wpływać na uszkadzanie roślin herbicydami zastosowanymi jesienią. Przyczyny mogą być też inne, np. podeszwa płużna lub brak któregoś ze składników pokarmowych: azotu lub magnezu. Niedobór azotu może wystąpić w miejscach przyorania większej ilości resztek z przedplonu. Jesienią na roślinach możliwe jest też wystąpienie niedoborów manganu. Te widoczne są najczęściej w miejscach z niezagęszczoną glebą – możemy ich w ogóle nie zaobserwować na roślinach rosnących przy ścieżkach przejazdowych.
Przyczyną żółknięcia roślin są też zastoiska wodne, które jeśli w tej jesieni już się utworzyły, to oznacza to duży problem z nadmiernym zagęszczeniem gleby. Niestety w takich miejscach objawy mogą się pogłębiać, bo także na wiosnę utrudnione będzie pobieranie tam azotu i magnezu.

Choroby i szkodniki

Żółknięcie roślin jest także spowodowane chorobami. Najczęściej jest to mączniak, ale wystąpić może też plamistość siatkowa. Na mączniaka można zastosować morfolinę – już od 4oC, a na plamistość siatkową triazole – jeśli się ociepli to do skutecznego działania wystarczy im 10oC. Żółknięcie jęczmienia jesienią może być też spowodowane rozwojem choroby wirusowej, która najczęściej objawia się wiosną. Receptą na jej przeciwdziałanie jest wcześniejsze zwalczanie mszyc wektorów, najlepiej zaraz po ich zaobserwowaniu na roślinach.

Problem z żółknącym jesienią zbożem jest niestety taki, że niewiele da się z tym zrobić jeszcze jesienią. W przypadku niskiego pH gleby możemy zastosować pogłównie wapno, które wpłukane przez deszcz poprawi nieco sytuację w wierzchniej warstwie gleby. Z niedoborami składników trzeba walczyć jak najszybciej wiosną, z zagęszczeniem gleby po zbiorze przedplonu, a z chorobami poprzez zaprawianie ziarna i terminowe zabiegi jesienne fungicydem.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 14:58