StoryEditor

Pszenica ozima o elitarnych cechach

Nie od dzisiaj wiadomo, że uzyskanie cech jakości ziarna, które spełnia kryteria elitarne z pszenicy ozimej nie jest łatwe. W formach jarych jest dużo prościej. Jednak wahania klimatu i konieczność ochrony gleb przed erozją oraz poziom i stabilność plonowania, powodują, że wybieramy częściej formę ozimą. Czy zatem jest szansa na ziarno elitarne z pszenicy ozimej?
16.07.2020., 13:07h
Okazuje się, że są odmiany jakościowe (A), które w dość prosty sposób przy sprzyjającym roku dają ziarno elitarne (E). Jednak można tutaj zarzucić firmą naciąganie – w dobrym roku, to wszystko jest dobre... a jak Pan Bóg dopuści, to i z kija wypuści" mówią myśliwi. Nie jest to jednak tak proste. Nie każda odmiana jakościowa daje ziarno elitarne w dobrym roku. Albo inaczej: dla niektórych odmian dla ziarna elitarnego musi zbiec się więcej korzystnych czynników (np. dużo słońca, mało deszczu od kwitnienia w wcześniej brak niedoborów wody itd.) a dla innych mniej.
 
Taką odmianą jest odmiana Asory, której wprowadzającym na rynek polski jest Danko Hodowlę Roślin. Natomiast materiał siewny oferowany jest przez firmę Wronkowski Nasiona. Co ciekawe odmiana ta na zachodzie jest w czołówce rozmnożeń. Ma szansę zdobyć też nasz rynek.
 
O tym jakie cechy ma ta odmiana, czym jest, co daje i skąd pochodzi gen żytni, który zawiera, jak ważna jest dla niej jakość materiału siewnego i czy warto inwestować w droższą zaprawę Systiva rozmawiam z ekspertami z branży, dr-em Dariuszem Majchrzyckim z Danko, Michałem Lewandowskim z Wronkowski Nasiona oraz Rafałem Marasem z BASF.

Zapraszam do obejrzenia wywiadu polowego!

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 04:23