StoryEditor

Zagrożenia w uprawie zbóż – zapis webinarium!

We wtorek od godz. 17:00 specjalnie dla wszystkich naszych Czytelników udostępniliśmy transmisję darmowego webinarium, poświęconego rosnącym zagrożeniom dla uprawy zbóż. Link do zapisu tej transmisji znajdziesz w tym artykule.
To wyjątkowe spotkanie ekspertów i ich dyskusje na temat rosnącej liczbie zagrożeń w uprawie zbóż transmitowaliśmy na żywo na naszym portalu i na naszym profilu na Facebook‘u.  Spotkanie poprowadził redaktor naczelny top agrar Polska Karol Bujoczek.

Poniżej możesz obejrzeć zapis transmisji z naszego profilu na Facebook‘u. Film z debaty już niebawem na naszym portalu!

 



Dla wszystkich rolników, tzw. polowych parających się uprawą zbóż niczym odkrywczym nie jest, że z każdym nowym sezonem pojawiają się kolejne zagrożenia. Mają one różną naturę:
  • prawną, np. wycofywanie substancji do ochrony, bilansowanie azotu, strefy buforowe itd.
  • organizacyjną, np. konieczność określonego zmianowania, siew międzyplonów, terminy stosowania nawozów
  • biologiczną, np. pojawianie się nowych szkodników, presja chorób wirusowych, uodparnianie patogenów na fungicydy
  • klimatyczną, szczególnie upalne lata, susze, uderzenia mrozów.

Można w takiej sytuacji bezradnie rozłożyć ręce i powiedzieć jak niegdyś jeden z wyborców: "jak z tym żyć". Można jednak zastanowić się nad aktywnym przeciwstawieniem się tym i kolejnym zagrożeniom. W przyrodzie, a tym samym w rolnictwie, nie ma jednak metod, które zadziałają od ręki jak np. regulacja zaworów w silniku. Tutaj działać trzeba systematycznie i z uporem. Jest na szczęście metoda, której efekty widać po zaledwie kilku miesiącach od zastosowania. To genetyka a konkretnie jej uzewnętrznienie w postaci odmian. To one są receptą ma wymarznięcia, ostatnio na susze, choroby a nawet wirusy i szkodniki.

Jednak, aby odmiana dała efekt w postaci stabilnego plonu musi być dobrana do właściwości regionu i pola a przede wszystkim musi być jednolita, bez domieszek innych, bez efektu rozszczepienia cech, bez wirusów i innych patogenów. To zapewni zdrowy materiał siewny. Powyższe wydaje się banalnie proste. Jednak czy aby na pewno? Nie potwierdzają tego przecież wykłoszone niejednolite zboża! Czy jest to tak trudne do spełnienia. A może nie chodzi o trudność, tylko o koszty? Czy zdrowy materiał siewny na pewno jest taki drogi i czy nie przynosi zwrotu w postaci stabilnego plonu?

Do udziału w webinarium zaprosiliśmy m.in. Marcina Behnke, zastępcę dyrektora ds. badawczo-doświadczalnych COBORU, który przedstawi temat „Nowoczesna hodowla i nasiennictwo fundamentem wzrostu plonów”. Jest on w centrum badań nad odmianami i materiałem siewnym. Orientuje się w rzeczywistych wynikach pochodzących z kilkudziesięciu ośrodków w Polsce.

Webinarium pt. ROSNĄ ZAGROŻENIA W UPRAWIE ZBÓŻ – JAK IM ZARADZIĆ? organizowaliśmy wspólnie z COBORU, DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o., Top Farms Agro, PETKUS Technologie GmbH i firmą Syngenta oraz Horsh.

Z naszymi gośćmi dyskutowaliśmy m.in. na temat:
  • nowych odmian spełniających wymagania odporności na mróz, suszę i choroby,
  • nowoczesnego nasiennictwa, które umożliwi siew w obniżonych normach, co pozwoli na obiżenie kosztów,
  • innowacyjnych rozwiązań przy obróbce nasion, które prowadzą do tego, ze każdy zasiany ziarniak daje kolka zdrowych kłosów,
  • zapraw nasiennych w sytuacji wycofywania kolejnych substancji,
  • technologii i precyzji przygotowania gleby i siewu, co skutkuje blisko 100-procntową zdolnością wschodów polowych.

Kilka zdjęć z debaty.








Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 03:52