StoryEditor

Wirusy jej nie straszne

Dzięki hodowli udało się opracować odmianę, która jest odporna na porażenie przez wirusa wywołującego żółtą karłowatość jęczmienia.
25.05.2021., 13:05h
Mszyce występujące jesienią na zbożach ozimych mogą przenosić wirusa żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV). Objawy tej choroby widoczne są dopiero wiosną, a spowodować ona może straty w plonie rzędu nawet kilkudziesięciu procent. Jeśli chodzi o występowanie choroby w pszenicy, to hodowcy z firmy RAGT znaleźli na to sposób. Efektem jest odmiana RAGT Wolverine, która daje możliwość uprawy w warunkach występowania żółtej karłowatości, bez konieczności stosowania insektycydów zwalczających wektory wirusa. Odmiana znalazła się na liście rekomendowanych w Wielkiej Brytanii.

Badania polowe potwierdzają, że odmiana jest niemal w pełni odporna na chorobę. Oprócz RGT Wolverine w doświadczeniu założonym 17 września 2019 r. wysiano 10 najpopularniejszych odmian rekomendowanych na Wyspach. Na wszystkie poletka 8 razy wypuszczano mszyce zawierające wirus BYDV. Trwało to od początku października do końca kwietnia 2020 r. Dodatkowo połowa poletek została potraktowana insektycydem 16 października (bez RGT Wolverine). W porównaniu z nową odmianą pszenice z objawami żółtej karłowatości jęczmienia plonowały niżej o 5–18%. RGT Wolverine wolno rozwija się jesienią i jest zalecana do wcześniejszych siewów – do 15 września w normie 200–250 ziaren/m2. To odmiana średnio wczesna, o średniej odporności na najważniejsze choroby.

jd, fot. RAGT
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 10:13