StoryEditor

Zboża: czy w suszy siać głębiej?

Pługi nie chcą wchodzić w glebę, a tam gdzie uda się zaorać wyrzuca się suchą ziemię. Terminy agrotechniczne gonią. Na jaką zatem głębokość siać zboża?
28.09.2016., 10:09h

Podręcznikowo powinno się siać zboża na głębokość 2–4 cm. Sami hodowcy również zalecają tak samo. W praktyce podczas siewu nasiona częściej umieszczane są w glebie na głębokości 4, a nie 2 cm. Utrzymanie żądanej głębokości wynika nie tylko z wyposażenia siewnika, ale także ze sposobu przygotowania gleby. Niemal każdy rolnik wie, że w zbyt rozluźnioną glebę podczas siewu nasiona przypadają na głębokość nawet 8 cm.
O ile trudno byłoby zmieniać siewnik w zależności od panujących warunków by zapewnić odpowiednią głębokość siewu, o tyle łatwiej zadbać o dobre przygotowanie gleby, co w obecnie panujących warunkach wcale nie jest rzeczą prostą.

Zagęść glebę
Najważniejsze to dobrze zagęścić glebę podczas orki lub uprawy bezpłużnej. Ważne, by w suchych warunkach spulchniać glebę głębiej, tzn. nie na 15–20 cm, ale co najmniej na 25 cm. Zapewni to dobre wsiąkanie wody deszczowej, która w końcu przecież spadnie. Orkę zagęszczamy wałem Campbella, najlepiej podwójnym. Przy uprawie bezorkowej z reguły agregaty są już wyposażone w wał np. gumowy, który także wyrównuje powierzchnię pola. W tak przygotowane stanowisko najlepiej...

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 04:12